Araç gamındaki bütün araçları 1 milyar Euro’luk bir yatırımla yenileyen IVECO’nun Barcelona’da gerçekleştirdiği lansmanına damga vuran araçlardan biri markanın WAY serisi oldu. 

Özellikle uzun yol taşımacılığına yönelik S-WAY serisi göze çarparken markanın ağır ticari araç modellerinde yakıt tasarrufu sunması hedeflenen xCursor 13 motor da ilk defa tanıtıldı. 

Yeni xCursor 13 motor
IVECO'nun Way Serisi olan S-WAY, X-WAY ve T-WAY modellerinde kullanılacak olan ve Iveco bünyesindeki kardeş marka FPT Industrial tarafından geliştirilen yeni xCursor 13 motorun yelpazenin en üstünde yer alacağı kaydedildi. 

Bu yeni dizel dizel motor, Aşağı Hızlanma için yeni Turboşarj gibi yeni güç aktarım teknolojilerini barındırırken 2500 bar ile daha yüksek common rail basıncı, daha hafif silindir kapağı ve silindir bloğu, akıllı yardımcılar ve daha az sürtünme özellikleri sunuyor. 

En güçlü konfigürasyonunda 580 beygir gücü ve 2.800 Nm tork üretebilen motor, uzun mesafeli görevlerde verimlilik ve yüksek performans gerektiren ağır görevler için 2.600Nm torka sahip 500hp varyanta sahip. 

Yeni xCursor 13’ün motor ağırlığındaki yüzde 10’luk azaltmayla üretimi durdurulan Cursor 11'den bile daha hafif olduğu vurgulanırken önceki nesle göre yüzde 33 artan dayanıklılık standardıyla bu rakamın 1,6 milyon kilometreye ulaştığı açıklandı. 

TET Global Lojistik Filosuna Otokoç’tan Yerinde Servis TET Global Lojistik Filosuna Otokoç’tan Yerinde Servis

Pazardaki en iyi Yüksek Performanslı Motor Frenine sahip olduğu açıklanan yeni motorun bu alandaki performansının ise yüzde 30 daha etkili olduğu ve çoğu durumda Retarder’in yerini aldığı verilen bilgiler arasında yer aldı.

Yeni nesil ZF TRAXON şanzıman
Yeni motor, daha yumuşak çekiş için daha hızlı redüksiyona sahip 17xHE Meritor aks ve ZF'nin duyarlı 12 vitesli TRAXON Gen2 şanzımanıyla eşleştirilmiş. Bu yeni şanzıman, motor frenini ve vites değişimlerini senkronize eden Vites Asistanı ve araç dururken geri vitese geçmesini sağlayan Geri Vites Asistanı gibi çeşitli özelliklere sahip.

Yeni seride yüzde 10’luk akaryakıt tasarrufu
Yeni IVECO S-Way’de yeni motor ve diğer teknolojilerle yüzde 10'a varan bir verimlilik sağladığı kaydedilen xCursor 13 motorun yanı sıra gelişmiş yeni özellikler ve profesyonel hizmetlerin de yakıt verimliliğini yüzde 4 oranında artırabileceği belirtildi. 

Yeni IVECO S-Way’deki diğer yeniliklere baktığımız zaman öngörülü GPS-Predictive artık virajları ve kavşakları da tanıyabilirken Cruise Control hızını da buna göre uyarlayabiliyor. 
Eko Sürüş Modu ise Vites Değiştirme Stratejisi, Tork kullanılabilirliği ve EcoRoll kullanılarak optimize edilmiş ve ayrıca telematik ile uzaktan yönetilebilir hale getirilmiş. 

Doğal gaz ve biyometan seçenekleri
Alternatif yakıtlı araçlarda pazar lideri olan Iveco, Yeni IVECO S-Way ve X-Way’in doğal gazlı modellerinde de emisyonu düşürürken 500 bg güç ve 2.200Nm tork üreten, yakıt tüketimini yüzde 11'e kadar azaltıyor. Aracın biyometanla çalışırken versiyonu ise CO2 emisyonlarında yüzde 95'e varan azalmayla birlikte motor gürültüsünü de önemli ölçüde azaltıyor. 

Kabin içindeki sürücü odaklı yenilikler
Konforu üst düzeye çıkarmayı ve sürücü deneyimini daha da geliştirmeyi amaçlayan S-Way ve X-Way modellerinin sürücü merkezli kabini yeni iç tasarımıyla Iveco mühendisleri araç içi operasyon ve yaşam alanına odaklanmış.
 
Kişiselleştirilebilir yeni malzeme ve renk seçenekleriyle birlikte TFT gösterge paneline sahip yeni dijital gösterge panelinin yanı sıra tamamen dijital bir bilgi-eğlence sistemine sahip olan S-Way ve X-Way kabinleri içinde yüzde 1,5 yakıt tasarrufu sağlayan aynasız arka görüş kameraları da yenilik olarak kullanılmış. 

Yenilenen ergonomisiyle IVECO S-Way ve X-Way kabinlerde oturma pozisyonu da geliştirilerek daha dikey yapıya kavuşmuş. 
Direksiyon pozisyon ayarları da geliştirilen araç kabininde ek saklama alanı sunarken, sürücünün daha rahat bir şekilde ulaşabileceği fonksiyon tuşları ve otomatik devreye giren elektrikli park freninin yeni yerleşimi iç mekanı daha da genişletmiş. 

Yolcu tarafında USB şarj soketi bulunan yeni katlanabilir masa sürücüye çalışma ve yeme içme alanı sunarken, gösterge panelinde de standart olarak iki USB bağlantısı yer alıyor. 

Yüksek stroklu hava körüklerine sahip yeni bir güçlendirilmiş ön havalı süspansiyona sahip olan IVECO S-Way ve X-Way modelleri artık görünüm olarak da araçlarını daha fazla kişiselleştirebilecekler. Aracın önünde daha büyük olarak kullanılan yeni krom veya gun metal mat olarak sunulan IVECO logosuna ek olarak metalik öğeler ve gövde rengi seçenekleri sekiz ızgara seçeneği arasında yer alacak.

Gelişmiş sürüş ve güvenlik teknolojileri
Yeni IVECO Way modellerinin her ikisi de Tam Seviye2 Gelişmiş Sürüş Destek Sistemlerine sahip olarak sunuluyor.
Drive Assist'in en üst seviyesi, özellikle uzun mesafeli görevlerde sürücünün en büyük yardımcısı oluyor. Otoyol Asistanı kamera aracılığıyla yörünge sapmalarını tespit eder ve düzelterek aracın şerit ortasında pozisyonunu koruyarak sürücüye yardımcı olur. 

Aktif Direksiyon ve Kapasitif El Algılama ve Adaptif Hız Sabitleyici Stop&Go sistemleri sabit bir hızın korunmasını sağlamanın yanı sıra aracın trafik sıkışıklığında da otomatik olarak durma ve hareket etme ve öndeki araçla güvenli bir mesafe bırakma süreçlerini kontrol ediyor. 

Bunlara ek olarak yeni Way serisinin tamamında aracın çevresindeki savunmasız yol kullanıcılarını koruyan Kör Nokta ve Hareket Etme Bilgi Sistemleri, Sürücü Yorgunluk Tespiti, Akıllı Hız Yardımı ve Alkol Kilidi gibi kapsamlı bir güvenlik özellikleri sunuluyor. 

Metallica Avrupa Turnesine Iveco Araçlarla Çıkacak

IVECO, Barselona'da tüm ürün yelpazesini yenilediği lansman etkinliği sırasında Rock & Roll Hall Of Famers Metallica ile tarihi bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Marka, Mayıs-Temmuz 2024 tarihleri arasında grubun M72 Dünya Turu'nun Avrupa ayağında grubu destekleyecek. IVECO elektrikli, doğal gazlı kamyonlar ve minibüsler Metallica karavanına katılarak hem grubu hem ekipmanlarını Münih, Helsinki, Kopenhag, Varşova ve Madrid'’deki konser alanlarına taşıyacak. 

IVECO, grubun 72 Seasons albümünün renklerinde özel olarak tasarlanmış bir görünümle kişiselleştirilmiş elektrikli ve doğal gazlı S-eWay ve S-Way Metallica Special Edition çekiciler sağlayacak. Mat siyah gövde, kabinin yan tarafındaki parlak sarı bir kaplama ile tasarlandı. Ön ızgara ise ikonik airbrushed Metalica logosunu taşıyor. 

Yine Special Edition Metallica görünümünde olan eDaily ve Daily Natural Gas minibüsleri, konserler sırasında grup üyeleri için servis hizmeti sağlayacak. 
 

Editör: Akın Öcal