Opel, hafif ticari araç modeli Combo’yu 2024 yılında müşterileriyle buluşturmak üzere yeniledi. Yeni Opel Combo’da aracın dış tasarımında yeni farların da dahil olduğu ön cephe ve işerde yeni dijital kokpit gibi önemli yenilikler öne çıkıyor. Intelli-Lux LED Matrix Far özelliğine de sahip ilk modeller arasında  yer alan Opel Combo’da karakteristik Opel Vizör aracın ön cephesi boyunca uzanırken, şimşek logosunu ön aydınlatma sistemiyle bütünleştiriyor. 

Bunlara ek olarak yeni Combo Elektrik, daha uzun bir sürüş menzili sunuyor. Elektrikli versiyonun yanında, yeni Opel Combo aynı zamanda dizel motor ve manuel veya otomatik şanzıman seçenekleriyle tercih edilebiliyor. İhtiyaca uygun şekilde tasarlanan yeni Combo, kombi ve panelvan seçenekleriyle sipariş edilebilecek.

Intelli-Lux LED Matrix Far nasıl çalışıyor?
Yeni Combo, sadece göz almayan uyarlanabilir Intelli-Lux LED Matrix Farlar ile donatılan ilk Opel hafif ticari aracı olmakla kalmıyor, aynı zamanda sınıfında bu teknolojiye sahip ilk modeli oluyor. Combo, kentsel alanların dışına çıkılan yolculuklarda, toplam 14 LED hücreye sahip matrix farlarını otomatik olarak uzun fara geçirerek, ışık huzmesinin uzunluğunu ve dağılımını sürekli olarak ayarlıyor. Sistem, öndeki bir otomobilin farlarını algıladığında, LED’ler tek tek otomobili uzun far huzmesinden kesmek ve diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasını önlemek üzere kapanıyor. Sistem, diğer araçlardan herhangi bir ışık kaynağı algılamadığında LED’ler otomatik olarak tekrar açılıyor.

DFSK’da Genel Müdür Dahil Üst Düzey Atamalar DFSK’da Genel Müdür Dahil Üst Düzey Atamalar

Elektrikli Combo’da daha uzun menzil
Yeni Opel Combo’nun elektrikli versiyonunda daha uzun bir sürüş menzili de sunulmaya başlanıyor “Eco”, “Normal” ve “Power” sürüş modları seçeneklerine sahip ve yeni 50 kWsa bataryasıyla önceki modeline göre 50 km daha fazla menzil sunarak tek şarjda 330 kilometreye (WLTP) kadar yol kat edebiliyor.
Elektrikli güç-aktarma sistemlerinin daha da geliştirilmesinin yanında yeni Combo’da ilk kez düşük sıcaklıklarda batarya menzilini korunmaya yardımcı olan, yüksek verimli bir ısı pompası da bulunuyor. Yeni nesil elektromotor 100 kW/136 HP güç ve 270 Nm tork sağlarken yeni Combo Elektrik’i, 130 km/s maksimum hıza ulaştırabiliyor. Standart 7,4 kW entegre şarj cihazı ile batarya, 100 kW halka açık şarj istasyonlarında 30 dakikadan daha kısa bir sürede, kapasitesinin yüzde 80’ine kadar şarj edilebiliyor.

Yeni elektirkli Combo Cargo’da önceki modeldekine benzer, içten yanmalı motorlu kardeşleriyle aynı, 4.4 metreküpe kadar yük alanı, 780 kg taşıma ve 750 kg çekme kapasitesi sunuluyor. 

Kokpiti ve ergonomisi, kullanıcı dostu olacak şekilde optimize edilen Combo’nun 10 inçlik renkli dokunmatik ekranlara sahip yeni bilgi-eğlence sistemleri, Opel hafif ticari araç serisinde ilk kez, gelişmiş grafik, multimedya ve bilgisayarla görüş becerileri sağlayan Qualcomm Technologies’in entegre Snapdragon  Kokpit Platformu’nu kullanıyor. Bu multimedya sistemi, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto’yu da destekliyor. Yeni Combo, ayrıca yenilikçi bir akıllı telefon kitiyle de donatılabiliyor. Özel bir uygulama üzerinden kite bağlandıktan sonra, kullanıcının akıllı telefonu, aracın bilgi-eğlence kontrol paneli haline geliyor ve direksiyon kumandaları da etkileşime giriyor. 

Gelişmiş güvenlik teknolojileri
Güvenlik özellikleri geliştirilen  yeni Opel Combo Life’ta arka, ön ve yan park sensörleri yanında, kör nokta uyarı sistemi ve yüksek çözünürlüklü 180° panoramik geri görüş kamerası bulunuyor.

Hız sabitleyici, şerit koruma özelliği ile aktif şerit takip sistemi, yaya tanıma özelliği ile aktif acil frenleme sistemi ve sürücü yorgunluk tespit sistemi de dâhil olmak üzere çoğu standart, 18 adede kadar Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi (ADAS) içeren, kapsamlı ürün yelpazesi, ek güvenlik sağlıyor.  

Editör: Akın Öcal