FIA Avrupa Kamyon Yarışı- ETRC 2023'ün Resmi Ortağı olan IVECO, ETRA'nın karbonsuzlaştırma hedeflerini, IVECO S-Way LNG Pace Kamyonu ve yarışlara gösteri kamyonu olarak katılan IVECO eTruck ile destekledi. IVECO, Schwabentruck Takımı ve Hahn Racing Takımı’nın "Die Bullen von IVECO" olarak 2023 yarış sezonuna ortak katıldığı yarışta takıma teknik sponsor oldu. Ekip, yüksek performansıyla öne çıkan IVECO S-Way-R yarış kamyonlarıyla yarışıyor.

Altı kez Avrupa Şampiyonu olan Jochen Hahn, oğlu Lukas Hahn'ın da yer aldığı Hahn Racing Takımı’na liderlik ediyor. 2018 ve 2019'da iki yıl üst üste kazandığı Şampiyon unvanını yeniden kazanmak için yarışıyor. Alman sürücü Steffi Halm ise beşinci sezonda Schwabentruck Takımı'na liderlik ediyor.

Ekiplerin IVECO S-Way-R kamyonları, çevreye zararı minimize etmek için şampiyonanın tüm yarışlarında Hidrolize Bitkisel Yağ (HVO) ile çalışacak. 

2023 sezonu için FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası'nın Resmi Ortağı olan IVECO’nun, FIA-ETRC’de alternatif çekişe sahip ilk Pace Kamyonu olan IVECO S-Way LNG’ler için hedefi 2038 yılına kadar sıfır karbon salınımı.

Sürdürülebilir uzun mesafeli taşımacılıkta tartışmasız gaz lideri olan ve yakıt tüketimiyle kirliliği önemli ölçüde azaltan IVECO S-Way LNG'ye pistlerde Gösteri Kamyonu olarak yer alan IVECO eTruck eşlik edecek.

IVECO eTruck ise Hahn Racing Takımı tarafından IVECO mühendisliğinin teknik desteği ve IVECO Tasarım Merkezi'nin kabin tasarımına yaptığı katkıyla geliştirilen prototip yarış kamyonu. Araç, 20-21 Mayıs tarihlerinde İtalya'nın Misano kentinde düzenlenen yılın ilk Kamyon Grand Prix'sinde statik bir sergiyle tanıtlan  araç hafta sonu boyunca ilgi odağı oldu. IVECO eTruck, 15-16 Temmuz tarihlerinde Almanya'da düzenlenecek olan Nürburgring yarışında da sergilenecek.

IVECO eTruck, IVECO'nun Iveco Group bünyesindeki gelişmiş güç aktarma teknolojileri konusunda uzmanlaşmış küresel tedarikçi FPT Industrial'den gücünü alan ağır hizmet kamyonunda 840 kW maksimum güç sağlayan arka eAxle ile donatılmış elektrikli IVECO S-Way’de toplam 252 kWh enerji deposuna sahip 4 adet akü bulunuyor. Şarj gücü zirvesi 522 kW olan eTruck sistemi, aracın önceki FIA ETRC yarışları gibi tipik bir yarışın tüm mesafesini tamamlamasını sağlıyor.

IVECO S-Way LNG Pace Truck, en az 390 kg sıvı biyo-LNG içeren 540 litrelik iki tankta depolanan biyo-LNG ile çalışıyor. Yakıt ikmali yapmadan 1.600 kilometreye kadar otonomi sağlayan S-Way LNG Pace Truck ise dizel eşdeğerlerine kıyasla önemli ölçüde daha düşük azot oksit ve partikül madde emisyonları üretir. Araçta biyometan kullanıldığında CO2 emisyonlarını yüzde 95'e kadar azaltır.

Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu

Misano GranPrix'de sezonun ilk zafer Jochen Hahn’ın 

İlk yarışta Jochen Hahn, Antonio Albacete ve Andre Kursim'i geçerek birinci oldu. IVECO'dan Steffi Halm de piste çıktı ancak erken çekilmek zorunda kaldı. Günün heyecan verici ikinci yarışında Hahn Racing Takımı rakiplerine karşı sıkı bir mücadele vererek yarışı 5. sırada tamamladı.

21 Mayıs Pazar günü, Jochen Hahn, harika bir başlangıç yaptı ve yarış boyunca aracını bitiş çizgisine kadar zorlayarak zafere ulaştı. Hahn Racing Takımı yarışı ikinci sırada bitirdi.

2023 FIA ETRC'nin ilk turu, sıralamasında 2. olan Die Bullen von IVECO için bir başarı oldu.

FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası'nın ikinci turu 10 ve 11 Haziran'da Slovakya’da gerçekleşecek.

Editör: Akın Öcal