Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

IVECO Daily’nin 400 kilometre menzilli elektrikli versiyonunu yeni logosuyla birlikte IAA’da tanıtan IVECO, aynı zamanda modelin Hyundai iş biriliği ile geliştirilen hidrojen yakıt hücreli modelini tanıttı. Fuarda Nikola’nın hidrojen yakıtlı çekicisi de ilk defa yüzünü gösterdi. İlk defa ABD pazarında satılmaya başlanacak bu araç, ardından Avrupa pazarında da sunulacak.

Kurşunoğlu: Uygun misyona uygun teknolojili araçlar üretiyoruz”

IVECO Asya Bölgesi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Koray Kurşunoğlu ile fuarda bir röportaj gerçekleştirdik. Genişleyen alternatif yakıtlar teknolojisiyle ilgili olarak “Taşımacılıkta çeşitli misyonlar var ve o misyonlara uygun araçların üretilmesi gerekiyor. Bunun için de doğru teknolojilerin kullanılması şart. Iveco için Hyundai ve Nikola gibi  iş birlikleri çok önemli. Bu sinerjilerden alacağımız çıktı, özellikle gelecekte daha fazla olacaktır” dedi.

Asya’da hidrojenli araçlara Tayvan, Kore, Japonya, Singapur gibi ülkelerden talep olacağını beklediklerini kaydeden Kurşunoğlu, Türkiye’de henüz altyapı olmadığını ancak teşviklerle ve gelen taleplerle zaman içinde kurulacağını düşündüğünü ekledi.

Iveco Grup’un yılbaşından itibaren CNH’ten ayrılmasını da değerlendiren Kurşunoğlu, geçmişteki yapıya kıyasla iki güçlü şirket oluşturmak üzere yola çıkıldığını ve gelinen noktada bunun işe yaradığını gördüklerini vurguladı. “İlerleyen zamanlarda bu dinamizmi daha da fazla  hissedeceğiz. Potansiyelimiz bundan daha fazlası” diyen Kurşunoğlu, şöyle devam etti: “Elektrikli Daily lansmanı yapıldı. Ardından Avrupa’da ülke ülke lansmanı yapılamaya başlanacak. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu araçlar test için ülkemize gelecek. Ancak bu araçlara Pazarın ne zaman hazır olacağını bilemiyoruz. Ancak Hi-matic otomatik şanzımanda da Türkiye pazarı buna alışık olmasa da bu segmentte ulaşılan pay yüzde 25 ile şaşırtıcı bir seviyeye ulaştı. Elektrikli araçta da benzer bir süreç yaşanabilir. Müşterinin sevdiği Daily’nin elektrikli olması müşterileri hızlı bir şekilde çekebilir.”

Editör: Akın Öcal