CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı

Stellantis, Ellesmere Port üretim tesisinde elektrikli araç üretiminin başlangıcını, ilk elektrikli ticari araçların üretim hattından çıkmasıyla kutladı. 

Ellesmere Port, 2024'ten itibaren Stellantis markaları Opel’in Birleşik Krallık’taki ismi olan Vauxhall Combo Life Electric, Peugeot e-Rifter ve Citroën ë-Berlingo dahil olmak üzere bir dizi elektrikli binek araç üretecek.

1962 yılında inşa edilen ve ilk otomobili Vauxhall Viva'yı 1964 yılında üreten Ellesmere Port fabrikası Birleşik Krallık'ın ana akım ilk elektrikli araç üretim tesisi olarak 100 milyon sterlinlik yatırımla üretime hazırlandı. 

Elektrikli Doblo da burada üretilecek
 
Avrupa genelinde elektrikli araçlara yönelik artan talep nedeniyle Ellesmere Port tesisinin, Vauxhall Combo Electric, Opel Combo Electric, Peugeot e-Partner, Citroën ë-Berlingo modellerinin yanı sıra Bursa’daki üretimi sona eren Fiat Doblo’nun elektrikli versiyonunu da üreteceği kaydedildi.

Ellesmere Port fabrikasının yanı sıra Stellantis, Vauxhall, Peugeot, Citroën ve Fiat markaları için 1905'ten beri faaliyet gösteren Luton'daki fabrikasında büyük segment van üretmeye de devam ediyor.

Editör: Akın Öcal