Almanya, Herten’de atık yönetim şirketi olan AGR, AB tarafından finanse edilen HECTOR (Kuzey Batı Avrupa'da Hidrojen Atık Toplama Araçları) projesine katılmak için bir başvuruda bulundu. Projenin amacı, hidrojen yakıtlı kamyonların atık toplama araçlarından kaynaklı emisyonları azaltmada nasıl etkili bir çözüm olabileceğini göstermek olarak belirtiliyor.  

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Demo aracından önce, ticari atıkları toplamak için Terberg HS, Millennium XXL 40 üstyapılı bir DAF CF 340 önden yüklemeli kamyon kullanılabiliyordu ancak standart dizel tahrikten hidrojene bir dönüşüm gerekliydi. Belçika merkezli özel bir hidrojen-elektrikli ticari araç üreticisi olan E-Trucks Europe, Almanya’da DAF yetkili satış bayi ve aynı zamanda Allison Transmission yetkili servisi olan Wietholt ile iş birliği içinde bu dönüşüm gerçekleştirildi.

Dizel kamyonu, hidrojen yakıt hücreli bir kamyona dönüştürmek için aracın tamamen boşaltılması gerekiyordu. Neredeyse tüm orijinal güç aktarma organları - motor, yakıt depoları ve egzoz sistemi - DAF kamyondan çıkarıldı ancak Allison 3200 tam otomatik şanzıman araçta kaldı.

Diğer uygulamaların yanı sıra atık toplama kamyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen Allison 3200 tam otomatik şanzıman, DAF yakıt hücreli aracın gereksinimlerini karşılamak için Allison ve E-Trucks Europe'un uygulama mühendisleri tarafından optimize edildi. Allison'ın Kesintisiz Güç Teknolojisi, sarsıntısız, kesintisiz güç geçişleri ve daha hızlı ivmelenme sağlaması ile bu tarz uygulamalarda yüksek verimlilik sunduğu kaydediliyor. Patentli tork konvertörü, aracın çalıştırılması ve ivmelenmesi sırasında motor torkunu çoğaltıyor. Ayrıca, vites değişimleri sırasında güç aktarma sistemini titreşimlerden ve sarsıntılardan koruyor. Son derece kesin ve hassaslıkla geliştirilmiş düşük hız performansı, yavaş hareket halinde ve dar geçitlerde çöp konteynırlarının toplanmasını kolaylaştırıyor.

Yapılan açıklamaya göre; aracın değişimi sırasında eski motor bölmesine bir yakıt hücresi modülü yerleştirildi. Dizel tanklar söküldü ve yerine Allison 6 vitesli otomatik şanzımana hidrojen enerjisiyle bağlı bir elektrik motoruna güç sağlayan batarya paketleri yerleştirildi. Aracın üstündeki dört hidrojen tankı, yaklaşık 200 kilometre (ortalama 124 mil) menzil için yeterli olan 20 kilogram dolum kapasitesine sahip. 350 barda yakıt dolumu ise 15 dakikadan az sürüyor.

28 tonluk, 6x2 direksiyon ile dümenlenebilir arka akslı önden yükleyici, Ruhr Metropolis bölgesindeki şirketlerden ticari atık toplamak için çalıştırılacak. Hidrojenle çalışan yeni atık toplama kamyonuna ek olarak, AGR'de halihazırda 15 adet hidrojen yakıt hücreli binek araç kullanılıyor. Hidrojen motorlu, iklim dostu olan kamyonların alımına ise devam edilmesi planlanıyor. AGR, şu anda hem belediyenin hidrojen yakıt hücreli çöp araçlarına hem de hidrojen yakıt hücreli binek araçlara yönelik yüksek performanslı bir dolum istasyonuna sahip kendi hidrojen üretim tesisini kurmayı planlıyor.

Allison Transmission Bölge Satış Müdürü Stephan Marker yaptığı açıklamada: "Bu özel tahrik türü, iklim koruma potansiyeli nedeniyle atık bertaraf sektöründe kullanım için ideal ve bu proje, Allison şanzımanların her tür yakıta uyumunu bir kez daha gösteriyor. Allison tam otomatik şanzımanlar, dizel motorlarda yüksek verimlilik gösterdiği kadar alternatif yakıtlı ve enerjili araçlar için de eşit derecede uygun” dedi.

Hector Projesi

HECTOR, Kuzey Batı Avrupa'daki Hidrojen Atık Toplama Araçları’nın kısaltmasıdır. Proje, Kuzey Batı Avrupa'daki yedi pilot tesiste hidrojenle çalışan atık toplama araçlarının kullanımını test ediyor: Aberdeen (İskoçya), Groningen (Hollanda), Arnhem (Hollanda), Duisburg, Herten (Almanya), Touraine Vallee de l'Indre (Fransa) ve Brüksel (Belçika). HECTOR, hidrojen gücüne sahip atık toplama araçlarının karayolu yük taşımacılığından kaynaklanan emisyonları azaltmak için etkili bir çözüm olduğunu göstermektir. Araçlar, bazıları şehir merkezlerinde, kırsal alanlarda, evsel atıkları ve esnek programlarla ticari atıkları toplama görevleri olmak üzere farklı ortamlarda çalışıyor. Örneğin AGR'nin önden yükleyici, ticari atıkları toplar. Mercedes-Benz Econic şasisine sahip Aberdeen Kent Konseyi atık toplama aracı gibi projedeki diğer araçlarda da Allison tam otomatik şanzıman  donanımı bulunuyor.

Projeyi, Aberdeen Kent Konseyi koordine ediyor ve INTERREG Kuzey-Batı Avrupa programı tarafından toplam 5,5 milyon Euro'luk bir hibe ile destekleniyor.

Editör: Akın Öcal