Avrupa Birliği ticari araç pazarı 2024'ün ilk çeyreğinde artışlar ve düşüşler yaşarken elektrikle şarj edilebilen hafif ticari, kamyon ve otobüs satışlarının tamamının büyüme gösterdiği dikkat çekti.
 
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ECEA) verilerine göre Avrupa Birliği ülkelerinde geçen yılın ilk çeyreğine göre hafif ticari araç satışları yüzde 12,6 ve otobüs satışları yüzde 23,3 artarken, kamyon satışları yüzde 4 düşüş yaşadı.

Verilere göre dizel hala ticari araç pazarının hakim yakıtı olarak öne çıkarken elektrikle şarj edilebilen araçlar tüm segmentlerde artış gösterdi. Elektrikli hafif ticari araçlar yüzde 4,2'lik mütevazı bir büyüme göstererek toplam van pazarının yüzde 6,2'sini oluşturdu. 

Ford Trucks’ın Özel Serisinde Michelin Lastikler Kullanılacak Ford Trucks’ın Özel Serisinde Michelin Lastikler Kullanılacak

Elektrikli araçlarda en büyük artış yüzde 29,5 oranıyla kamyon pazarında yaşandı. Bu artışla toplam kamyon pazarındaki elektrikli payı yaklaşık yüzde 2'ye ulaştı. 

2024 yılının ilk 3 ayında elektrikli otobüs pazarı yüzde 10,3 büyüdü. Toplam pazarda en büyük elektrikli payına sahip olan otobüs pazarında satılan tüm otobüslerin yüzde 12'si elektrikli oldu.  

Editör: Akın Öcal