Ford’a bağlı Romanya fabrikasını devraldığını önemli bir basın toplantısıyla duyuran Ford Otosan, Ford ekosistemi içindeki küresel pozisyonunu güçlendiriyor. 14 Mart 2022 tarihinde Ford Avrupa merkezli gerçekleştirilen online basın toplantısında ise Avrupa'da tamamen elektrikli bir geleceğe doğru önemli adımlar attığını duyurdu.

2024'e kadar yedi tamamen elektrikli, tam bağlantılı binek araç ve hafif ticari araç modelini müşterilerine sunacağını duyuran Ford, genişleyen elektrikli binek ve ticari araç model yelpazesiyle 2026'da Avrupa'da yıllık elektrikli araç satışlarının 600.000 adedi aşmasını bekliyor. Avrupa’daki güçlü elektrikli araç satışlarının Ford'un 2026 yılına kadar küresel olarak 2 milyondan fazla EV satma hedefini de desteklemesi bekleniyor. Ford'un karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya yönelik küresel planlarını destekleyecek bu projeksiyonla Ford, Avrupa'daki tüm araç satışlarının yanı sıra tesis, lojistik ve tedarikçileri için de sıfır emisyon hedeflediğini duyurdu.

2021'de tamamen elektrikli Mach-E'nin ve Mach-E GT'nin Avrupa'daki tanıtımının ardından önümüzdeki çeyrekte E-Transit'in piyasaya sürülmesiyle birlikte Avrupa'daki Ford ailesine katılacak tamamen elektrikli üç yeni binek araç ve dört yeni ticari araç modeli için de planlarını açıkladı.

Peugeot Yenilenen Ticarilerini Türkiye’de Satışa Sundu Peugeot Yenilenen Ticarilerini Türkiye’de Satışa Sundu

Ford, 2023'ten itibaren Köln'de tamamen yeni bir orta boy Crossover elektrikli binek aracın üretimine başlayacak. 2024 yılında ise ikinci yeni bir binek araç modeli de Köln’deki üretime eklenecek. Ayrıca Ford'un Avrupa'da en çok satan binek aracı Ford Puma, 2024'ten itibaren Romanya'nın Craiova kentinde bulunan ve Ford Otosan tarafından devralınacak fabrikadan elektrikli versiyonuyla yollara çıkacak.

Avrupa'nın en çok satan ticari araç markası olarak olan Ford'un ikonik Transit ürün yelpazesi dört yeni elektrikli modeli de kapsamak üzere yeniden şekillenecek: Gelecek yıl yenilenerek yollara çıkacak olan bir tonluk hafif ticari modeli yeni Transit Custom ve Tourneo Custom, 2023'te daha küçük çok amaçlı yeni nesil Transit Courier van ve 2024 yılında çok amaçlı araç (MPV) Tourneo Courier.

Batarya fabrikası Ankara’ya kurulacak

Ford'un iddialı araç elektrifikasyon planlarını desteklemek için Ford, SK On Co., Ltd. ve Koç Holding Avrupa'da pil üretimini artırmayı hedefleyen yeni ortak girişimiyle bir anlaşma mektubu imzaladı. Nihai bir anlaşmanın yapılmasına bağlı olarak, üç ortak Avrupa'daki en büyük batarya tesislerinden birini kuracaklar. Ortak girişimin planladığı batarya tesisi Ankara yakınlarında kurulacak ve yüksek Nikel NMC hücreleri üretecek.

Editör: Akın Öcal