Avrupa’da Peugeot ve Citroen’le birlikte seri üretime giren ilk hafif ticari araç model üçlüsünden Opel Vivaro-e ve Vivaro-e HYDROGEN Almanya'nın Essen kentindeki NOWEDA eczane kooperatifinin filosunda teslimat yapmaya başladı. Yapılan açıklamada elektrikli ve hidrojen yakıtlı bu araçların AB'nin İyi Dağıtım Uygulamasının (GDP) gerekliliklerini karşıladıklarını göstererek, şu anda ecza toptan satış şirketi için günlük kullanıma uygun olduklarını kanıtlandığı kaydedildi. GDP’ye göre ilaçların kalitesinin sürekli olarak sağlanması için, yükleme alanının 2013/C 343/01 GDP standardı uyarınca 15 ila 25 santigrat derece arasında iklimlendirilen bir araçta taşınması gerekiyor.

Opel Ticari Araç Dönüşümleri ve Özel Çözümlerden Sorumlu Ana Müşteri Yöneticisi Joachim Glass konuyla ilgili şunları söyledi: "NOWEDA önemli bir müşteri ve filosunda çok sayıda Opel hafif ticari araç bulunuyor. NOWEDA uzun yıllardır alternatif tahrikli araçlara büyük ilgi gösteriyor. Eczacılar kooperatifi, hidrojen ve yakıt hücresi teknolojisini araç filolarını daha sürdürülebilir ve ekolojik hale getirmek için umut verici bir fırsat olarak görüyor.”

Günlük işlerin sorunsuz yürütülmesi için WLTP'ye göre emisyon üretmeden 328 kilometre menzile sahip Opel Vivaro-E ve 400 kilometreye kadar yol kat edebilen Vivaro-e HYDROGEN gibi modellere ihtiyaç duyulduğunun kaydedildiği açıklamada, özellikle yükleme alanında hassas mallara yönelik karmaşık talepleri karşılamaları gerektiğinin de altı çiziliyor.

WAT Mobilite Enerjisini Güneşten Alıyor WAT Mobilite Enerjisini Güneşten Alıyor

Sertifikalı araç dönüştürme uzmanları Fahrzeugbau Dülmer GmbH ve CSA ClimaVan Solutions, yük alanındaki bu sorumlulukları üstlendi.

Opel Vivaro-e HYDROGEN

Opel Vivaro-e HYDROGEN’de uzmanlar bu dönüşüm için önce sürücü kabininin yanındaki yük bölmesi tavanının altına besleme hortumları ve kabloların çoğunlukla panellerle korunduğu, kendi geliştirdikleri bir soğutma ve ısıtma ünitesi yerleştirdiler. GDP standardına göre, batarya-elektrikli veya hidrojenle çalışan araçlarda, soğutma ve ısıtma işlemi için soğutucu akışkan kompresörü, elektrik motoru tarafından tahrik edilmemeli, dışarıdan şarj edilebilen ayrı akülerle beslenmesi gerektiğinden bu kurallar uygulandı. CSA’nın çözümünde hava ısıtma teknolojisi kullanıldı.

Denetleyici ve ayrı batarya, dönüştürülmüş Opel Vivaro-e HYDROGEN’in büyütülmüş çamurluklarında yer alıyor. Kargo alanındaki sıcaklık düzenlemesi için kontrol ünitesi ön panelin sol tarafında bulunuyor. Ayrıca kompresör, kondansatör ve kurutucunun tümü stepne yuvasına yerleştirilirken CSA, ağırlıktan tasarruf etmek ve tam yükleme hacmini korumak için sürücü kabininin arkasındaki bölmeyi açık tuttu. Kargo alanında ise malların güvenli bir şekilde taşınması için kaymaz malzemeler kullanıldı.

Opel Vivaro-e

Fahrzeugbau Dülmer GmbH tarafından dönüştürülen Opel Vivaro-e yük alanında da kaymaz malzemeler ve yüksek dayanımlı hafif yapı yöntemleri kullanıldı. CSA'nın aksine Dülmer, şirketin kendi klima odasında test edilen çözüm için yan duvarların ve bölmenin çepeçevre yalıtımına güveniyor. Bunun amacının hem istenen yük bölmesi sıcaklığını daha uzun süre korumak hem de düz duvar yüzeyler sayesinde istiflenebilir ilaç kaplarının taşınmasını kolaylaştırmak olarak açıklanıyor.

Bataryalı elektrikli Opel Vivaro-e’de Webasto'nun sunduğu soğutma ve ısıtma ünitesi de stepne yuvasında bulunan kompresör, kondansatör ve kurutucu ile yükleme bölümünün tavanına monte edildi. Diğer bölümlerde ise su ısıtıcısı zeminin altına yerleştirilirken Dülmer, ayrı akü ve kumandayı kargo alanında sürücü koltuğunun arkasında bir kutu içinde muhafaza ediyor. Yük bölmesi sıcaklığı, orta konsoldaki bir birim aracılığıyla ayarlanabiliyor.

Editör: Akın Öcal