Otomotiv endüstrisinde üreticiler; iklim değişikliği hassasiyeti, pazar talebi ve mevzuatlara yanıt olarak, tamamen elektrikli güç aktarma organlarına doğru ilerlerken bu yöndeki teknolojilerde gelişiyor. Bataryanın montaj süreci ise bu anlamda üretilen aracın güvenliği, performansı ve dayanıklılığı üzerinde güçlü bir etkiye sahip.

Atlas Copco Endüstriyel Teknik tarafından yeniden tasarlanan akıllı ve sürdürülebilir elektrikli araç bataryası montaj prosesleri ise bu alanda üreticileri desteklemeyi hedefliyor.

Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu

Batarya montajı prosesi boyunca Atlas Copco Endüstriyel Teknik’in yüksek verimli batarya montaj prosesi adımları arasında sıkma, özel perçinleme sistemleri, kimyasal yapıştırıcı ile birleştirme, kamera ile görsel kontrol, sıvayarak delik açma yoluyla birleştirme işlemleri yer alıyor. Tüm üretim boyunca devam eden sürdürülebilirlik çalışmalarının ağırlık ve malzeme israfını, dolayısıyla CO2 emisyonlarının azaltılmasını sağladığı kaydediliyor.

Elektrikli araç taleplerindeki hızlı artışın, araç üreticilerini bir dizi yeni batarya montaj zorluğuyla karşı karşıya bıraktığını söyleyen Atlas Copco Endüstriyel Teknik Türkiye Otomotiv Bölüm Müdürü Hüseyin Çelik, “Atlas Copco olarak bu geçiş sürecinde otomotiv üreticilerinin karşılaştığı sorunları anlıyoruz. Otomotiv sektöründe uzun bir süredir yürüttüğümüz geliştirme çalışmaları sayesinde otomotiv üretim şirketlerine ileri teknolojiye sahip çözümler sunuyoruz. Yeni teknolojik araçlar üretmeleri için tüm tecrübemizi yenilikçi vizyonumuzla birleştirerek montaj proseslerini dijital çağa taşıyoruz” dedi.

Editör: Akın Öcal