Sarp Intermodal İsmini Talay Logistics Olarak Değiştirdi Sarp Intermodal İsmini Talay Logistics Olarak Değiştirdi

DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al, DB Schenker Arkas CFO’su Elif Gamze Görer’in de katıldığı; 2023 yılının değerlendirildiği ve 2024 öngörülerini paylaşıldığı bir basın toplantısı düzenledi. 2023 yılında yaptıkları araç ve depo yatırımlarıyla 200 milyon TL’lik yatırıma imza attıklarını açıklayan DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al, 2024 yılında yüzde 15 büyüme hedeflediklerini kaydetti.  

DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al, 2023 yılında özellikle kontrat lojistiği ve kara nakliye alanında büyüme sağladıklarını belirtti. 

Mayıs ayında Gebze Pelitli’de açılan yeni depoyla İstanbul’un Anadolu yakasında dördüncü yatırımlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Al, Ankara’da faaliyete geçen depo yatırımıyla İç Anadolu’daki eksikliklerini tamamladıklarını belirtti. 

Bursa deposunun AEO yetkilendirilmiş gümrük belgesi kapsamına girdiğini de hatırlatan Al, 2024 yılında gerek binek gerekse de ağır ticari elektrikli araç yatırımı yapacaklarını ve bu yatırımlarında yerli üretim araç tercih edeceklerini vurguladı. 

Al, farklı alanlardaki sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da ilgili bilgi vererek, Gebze deposunda güneş panelleri kullandıklarını ve günlük 7.3  kW’lık üretim kapasitesine ulaştıklarını belirtti. Depolarda led lambalara geçerek yüzde 20 elektrik tasarrufu sağladıklarını, tüm tesislerde geri dönüşüm noktaları oluşturduklarını da sözlerine ekleyen Al, İstanbul merkez ofislerinin LEED sertifikası aldığını da söyledi. 

Sorunlara rağmen Türkiye cazibesini koruyor 
2023 yılının son aylarıyla birlikte pazarda bir daralma yaşandığını vurgulayan Al, Avrupa’daki resesyon etkilerinin yansıması olsa da Türkiye önemli bir ülke olarak ve Avrupa için cazibesini korumaya devam ettiğini ifade etti. Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmelerin Türkiye’ye pozitif olarak yansıdığını belirten Al,  Türkiye’nin ihracatta büyüyeceğini düşündüğünü belirtti. 

Piyasada nakit sorunu devam edecek 
Toplantıda DB Schenker Arkas CFO’su Elif Gamze Görer, son dönemde nakitte büyük sıkıntı yaşandığını, ve büyük şirketlerin ödemelerinde dahi sıkıntı yaşandığını, 2024 yılında da bu sorunun devam etmesinin beklendiğini kaydetti. Görer, sorunun asıl olarak döviz ve enflasyondaki hareketliliğin paralel gitmemesinden kaynaklandığını da sözlerine ekledi. 

Editör: Akın Öcal