Alp Özler Lojistik Mercedes’ten 153 Actros ve Atego Aldı Alp Özler Lojistik Mercedes’ten 153 Actros ve Atego Aldı

DAF Trucks Başkanı Harald Seidel, DAF Trucks, Daimler Truck, Ford Trucks, Iveco Group, MAN Truck & Bus, Scania ve Volvo Group CEO'larını bir araya getiren ACEA Ticari Araç Kurulu üyeleri tarafından kurul başkanı olarak seçildi. Seidel, görevi geçtiğimiz iki yıl boyunca başkanlık yapan Volvo Group CEO'su Martin Lundstedt'ten devraldı. 

2024 yılının Avrupa kamyon endüstrisi için oyunun kurallarının değişeceği bir yıl olacağını aktaran Seidel, “Öncelikle, kamyon ve otobüsler için daha iddialı karbonsuzlaştırma hedeflerini yasaya dahil eden ağır hizmet araçlarına yönelik CO2 yönetmeliği müzakerelerinin önümüzdeki aylarda tamamlanması gerekiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın: kamyon ve otobüs üreticileri karayolu taşımacılığının karbonsuzlaştırılmasına yardımcı olmak için tüm çabalarını harcıyor. Ancak politika yapıcılar, araç üreticilerine yönelik iddialı hedefleri, pazara girişlerini sağlamak için eşit derecede iddialı koşullarla eşleştirmelidir."

Dönüşüm için kamu ve özel sektöre ihtiyaç var
Seidel, "Avrupa'nın tüm ağır hizmet taşımacılığı ekosistemi, sadece kamyon üreticilerinin değil, çok çeşitli kamu ve özel sektör aktörlerinin çabalarını içeren hızlı bir dönüşüme ihtiyaç duyuyor" uyarısında bulundu. 
Seidel sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak çabalarımız üç önemli unsurun eksikliği nedeniyle sekteye uğruyor: şarj ve hidrojen dolum altyapısı, etkili karbon fiyatlandırma planları ve taşımacılık operatörlerinin geleneksel araçları sıfır emisyonlu modellerle değiştirmelerini destekleyecek tedbirler."

"Kamyonlar, malların tüketicilere ulaşmasını sağlayan ve toplumu hareket halinde tutan en esnek, duyarlı ve ekonomik taşıma şekli olmaya devam ediyor. Avrupalı politika yapıcılar, kritik Avrupa seçimleri ve 2024'teki yeni Avrupa Komisyonu görevi öncesinde bunu gözden kaçırmamalıdır" diye ekledi Seidel. "Birlikte, daha iyi bir iş birliği ile hem iklim değişikliği ile mücadele edebilir hem de rekabetçiliği koruyabiliriz."

Editör: Akın Öcal