Son haftalarda özellikle ağır ticari endüstrisinde arka arkaya hidrojen teknolojilerinde farklı iş birlikleri duyurulurken en son haber Ford Trucks cephesinden geldi. Ford Otosan'ın Türkiye'de üretim yaparak dünya pazarlarında yer edinen ağır ticari araç markası Ford Trucks, CMB.TECH anlaşmasıyla çevreci alternatiflerini genişletirken müşterilerine hidrojen çözümlerine daha hızlı erişim imkanı sunmayı amaçlıyor. 
CMB.TECH, hidrojen alanındaki yetkinliğiyle Ford Trucks kamyonlarının çift yakıtlı hidrojen kamyonlarına dönüştürülmesinden sorumlu olacak. Ford F-MAX çekicilerin dönüşümü, dizel motor sisteminde herhangi bir değişikliğe gerek duymadan, CMB. TECH’in hidrojen enjeksiyon sisteminin motora montajı, hidrojen tanklarının ise araç kabini arkasına montajı ile gerçekleştirilecek. 


Çift yakıt teknolojisi kısa vadeli bir çözüm olsa da bu iş birliği hidrojenle çalışan kamyonların Avrupa ve diğer kıtalarda kullanılmasını mümkün kılacak ve mono-yakıtlı hidrojen içten yanmalı motorlar ile FCEV (Yakıt Hücreli Elektrikli Araç) teknolojilerinin daha yaygın olarak benimsenmesinde önemli bir adım olacak.
Ford Trucks ve CMB.TECH arasındaki iş birliği, kamyon imalat endüstrisinde hidrojen teknolojisinin gelişimi için önemli bir adımı temsil ediyor. Her iki şirketin uzmanlığıyla gerçekleştirilen iş birliği, enerji dönüşümünün yenilikçi taleplerine katkıda bulunmayı hedefliyor.  

KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor


İçten yanmalı hidrojen motor geliştiriliyor
Ford Trucks Batı Avrupa Uluslararası Pazarlar Direktörü Burak Hoşgören, "Ford Trucks olarak, tek-yakıtlı hidrojen içten yanmalı motorlar ve FCEV'ler üzerinde çalışmaya başladığımız için gururluyuz ve yakın zamanda hidrojen içten yanmalı tek silindirli motorumuzun ateşlemesini açıkladık. CMB.TECH ile çift yakıt çözümüne ilişkin gerçekleştirdiğimiz bu ortaklık, devam eden çalışmalarımız için çok önemli bir referans olacaktır. Bu gelişmelerin, hidrojen içten yanmalı motorlar ve FCEV'lerin yaygın kullanımını teşvik ederek, hidrojen talebini artırması ve hidrojen arzının hızlandırılmasını desteklemesiyle hepimiz için daha sürdürülebilir bir gelecek sağlayacağını öngörüyoruz." dedi.
 

Editör: Akın Öcal