2024 yılında Bus Euro Test organizasyonu 6-10 Mayıs tarihleri arasında Çek başkentine yaklaşık 30 km uzaklıktaki Kladno kasabasında gerçekleştirildi. Aday otobüsler Bus Of The Year (Yılın Otobüsü Ödülü) jüri üyeleri tarafından test edilirken Auto Ticari bu yıl yapılan testlere gözlemci olarak katıldı. 

Şehir içi otobüslerin katıldığı ve geleneksel olarak iki yılda bir düzenlenen Bus Euro Test'te üst üste ikinci kez dizel motorlu otobüsler yer almadığı dikkat çekti. Prestijli ödülün sahibi Eylül ayı ortasında Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenecek olan IAA Transportation 2024 fuarında düzenlenecek özel bir törenle açıklanacak.


29 Mayıs’ta kapılarını açacak Busworld Turkiye’nin de organizatörü olan Busworld International ve otobüs endüstrisinin en büyük küresel tedarikçisi olan ZF Friedrichshafen AG, bu yıl Prag’da gerçekleşen Bus Euro Test’in bu yılki sponsorları oldular. 

Kladno'daki test boyunca Arriva ağının bir parçası olan MHD Kladno toplu taşıma şirketinin otobüs garajı test sürecinde organizasyonun merkez olarak kullanıldı.
 
Beş otobüs üreticisinden 5 model teste katıldı
2022 yılında İrlanda'da gerçekleşen son testte beş elektrikli otobüs yer alırken bu yıl da benzer bir durum yaşandı.   Çekya’da düzenlenen teste 3 batarya elektrikli otobüs ve hidrojen yakıt hücreli 2 model katıldı.

Bus Euro Test 2024’e 18 metrelik körüklü alçak tabanlı elektrikli eBusco 3.0, 12 metrelik alçak girişli şehir içi ve şehirlerarası (intercity) elektrikli model MAN Lion's City 12 E LE, hidrojenin menzil uzatıcı olarak kullanıldığı 12 metrelik elektrikli şehir içi alçak tabanlı otobüs Mercedes-Benz eCitaro FUELCELL EXR, hidrojenli 19 metrelik körüklü şehir içi alçak tabanlı model Solaris Urbino 18 ve 12 metrelik yeni nesil şehir içi elektrikli alçak girişli otobüs VDL Citea E LE-122 katıldı. 
Bu yılki teste, Çekya’nın Uluslararası Yılın Otobüsü jürisindeki temsilcisi Tranport a Logistika dergisi ev sahipliği yaptı. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Michal Stengel ve ekibi gerek trafiğe kapalı alanda hızlanma ve frenleme gerekse de iki gün süren şehir koşullarında otobüs testlerinde kusursuz bir ortam sağlayarak organizasyona büyük katkıda bulundu. 

Yol testlerinden bir gün önce, jüri üyelerinin otobüslerin yetenekleri hakkında daha keskin izlenim edinmelerine yardımcı olan fren mesafeleri, hızlanma süreleri ve otobüs kabinindeki gürültü seviyelerine ilişkin geleneksel ölçümler yapıldı.

Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor

Adaylar arasında eşit bir oyun alanı sağlamak için, 60 km/s'den tam duruşa kadar fren mesafesi ve 0'dan 50 km/s'ye hızlanma süresi ölçümleri yapıldı.  
Teste katılan otobüslerin ses ölçümü ise arka aksın üzerindeki alanda sürüş sırasında gerçekleştirildi.
 
Lojistik sebeplerden dolayı test alanına bir gün geldiği için eBusco 3.0 modelinin fren-hızlanma ve ses ölçümleri yapılamadı. Fren mesafesi, hızlanma ve gürültü ölçümlerinin ardından sıra üreticiler teste katılan modellerin sunumları gerçekleştirildi. Bus Euro Test katılımcısı otobüsler daha sonra Kladno’nun halka açık caddelerinde ve çevresinde yollarda yol testlerine tabi tutuldu.

Autoticari.com Bus Of The Year Jürisinde
Her ülkeden sadece bir yayının üye olduğu Uluslararası Yılın Otobüsü Ödülü, Autoticari.com’un üyeliğiyle birlikte ilk defa Türkiye’de de temsil edilmeye başlandı.  Avrupa'nın önde gelen otobüs ve ticari araç yayınlarından oluşan bir grup tarafından kurulmuş bağımsız ve kar amacı gütmeyen organizasyon, 1989 yılından beri ödülü veriyor. 

Her iki yılda bir - çift sayılı yıllarda - Yılın Otobüsü jürisi şehir içi otobüsler için bir Bus Euro Test organizasyonunu düzenliyor. Tek sayılı yıllarda ise seyahat otobüsleri için Coach Euro Test düzenleniyor. Jüri üyeleri düzenlenen bağımsız testlere gönüllü olarak ve tarafsızlığı korumak için çok katı kurallar altında katılıyorlar. 

Uluslararası Yılın Otobüsü Jüri Üyesi yayınlar:
Öbus (Avusturya); Transporama (Belçika); Kamion & Bus (Hırvatistan); Transportnyhederne.dk (Danimarka); Charter Club Magazine (Finlandiya); Autocars et bus info (Fransa); Omnibusrevue (Almanya); Troxoikaitir (Yunanistan); Bus & Coach Buyer (İngiltere); Rolling Tons (Macaristan); Fleet Bus & Coach (İrlanda); Pullman (İtalya); Touringcar & Bus (Hollanda); BussMagasinet (Norveç); Infobus (Polonya); Tranzit (Romanya); Autobuses & Autocares (İspanya); Bussmagasinet.se (İsveç); TIR transNews (İsviçre); Transport & Logistika (Slovenya); Transport a Logistika (Çekya), Veliki Točkovi (Sırbistan), Autoticari.com (Türkiye).

Editör: Akın Öcal