Yaklaşık 2 yıllık bir başvuru sürecinin ardından Bus of The Year jüri üyeleri arasında Çekya’nın başkenti Prag’da  gerçekleşen oylamanın ardından ilk defa bir Türk yayını ve  gazeteci bu prestijli ödülün 25 jüri üyesinden biri olarak seçildi. 

2021 yılında online olarak yayın hayatına başlayan ve Türkiye ve dünyadan ticari araç endüstrisindeki güncel haberleriyle öne çıkan autoticari.com, Prag’da düzenlenen Bus Euro Test 2024 etkinliğine aday olarak katıldı. Avrupa’da ülkelerinin güçlü ticari araç ve otobüs yayınlarının kıdemli editörlerinden oluşan 24 Bus of The Year jüri üyesine gerçekleşen sunumun ardından Auto Ticari’nin ve sitenin yayın yönetmeni Akın Öcal’ın adaylığı, oylamanın ardından büyük çoğunlukla kabul edildi. 

Anadolu Isuzu Busworld’de Elektrikli Novo Volt’u Tanıttı Anadolu Isuzu Busworld’de Elektrikli Novo Volt’u Tanıttı

Akın Öcal kimdir?
1976 doğumlu olan Akın Öcal, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gazetecilik eğitimi aldı.  Öğrencilik döneminde farklı yayın kuruluşlarında muhabirlik ve fotoğrafçılık yaptı. Üniversite eğitimin ardından iki yıl kadar süreyle dil ve mesleki eğitim için İngiltere’de kaldı. Askerlik görevinin ardından 2003 yılında Türkiye’nin lojistik ve ticari araç yayınlarının köklü kuruluşu olan Aysberg Basın Yayın çatısı altında muhabirlikte yayın yönetmenliğine kadar farklı görevler üstlendi. 

2015 yılında hafif ticari araç endüstrisinin dünyadaki en prestijli ödülü olarak kabul edilen Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü (International Van of The Year Awards - IVOTY) ve Uluslararası Pick-Up Ödülü (International Pick-Up Awards – IPUA) Türkiye jüri üyesi olarak seçildi. 

2018 yılında Türkiye adına Trailer Innovation Award (Treyler İnovasyon Ödülü) jüri üyeliğine başladı.
COVID-19 salgını sürecinin içinde yer alan 2021 yılında yaklaşık 10 ay, Ogilvy’de medya direktörü olarak çalıştı. 

2021 yılının son aylarında ticari araçlar haber sitesi autoticari.com’u kurarak gazeteciliğe dönen Öcal, aynı günlerde Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü) ve Uluslararası Pick-Up Ödülü Türkiye jüri üyeliklerine de yeniden döndü. 

2024 yılının ilk aylarında yeni adıyla International Trailer Awards jüri üyeliğine de tekrar başlayan Öcal, 2024 Mayıs ayında otobüs endüstrisinin en prestijli ödülü Bus of The Year jüri üyeliğine başladı.

Editör: Akın Öcal