BMC, 2023 yılında 7 adet Neoport 14M apron otobüsünü dünyanın en büyük ve en önemli havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’nda kullanılmak üzere TGS Yer Hizmetleri A.Ş.’ye teslim etmişti. Bu yıl haziran ayının başında 7 adet daha teslim edilen apron otobüsü ile beraber İGA İstanbul Havalimanı’nda aktif olarak kullanılan Neoport 14M apron otobüsü sayısı 16 adede yükseldi. Apron otobüsleri daha önce Atatürk Havaalanı ve Türkistan Uluslararası Havaalanı’nda (Kazakistan) aktif olarak kullanılmaya başlamıştı. 

Havaalanlarında uçaklar ile terminal arası yolcuların taşınması amacıyla kullanılan apron otobüslerinin üretimiyle BMC, Neoport apron otobüsüyle bu alanda dünyanın sayılı üreticileri arasında yer almış oldu. 

BMC, Suudi Arabistan’daki en önemli havalimanı hizmet sağlayıcısı Suudi Al-Amad Havaalanı Hizmetleri ve Destekleyici Taşımacılık Şirketi (SAAS) ile görüşmeler tamamlanarak 10 adet apron otobüsünün ihracatı gerçekleştirdi. Yüksek sıcaklık ve zorlu iklim şartlarına uygun özel olarak üretilen apron otobüslerinin temmuz ayı itibariyle Suudi Arabistan havalimanlarında hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Neoport 14M Apron Otobüsü
BMC tarafından üretilen ilk yerli ve milli apron otobüsü olan Neoport, 14 metre uzunluğu, yolcu iniş ve binişler için tam alçak tabanlı her iki yöne de yatabilen özel yapısı ile havaalanı apronlarında operasyonlara uygun üretilmiş.

Anadolu Isuzu Busworld’de Elektrikli Novo Volt’u Tanıttı Anadolu Isuzu Busworld’de Elektrikli Novo Volt’u Tanıttı

Aracın ön tarafına konumlandırılmış motoru sayesinde kabin içinde geniş yolcu taşıma alanı sunan Neoport, 12 oturan ve 98 ayakta olmak üzere toplam 110 yolcu kapasitesine sahip. 

BMC Neoport; tam havalı servis freni, her iki yana yatma, şasi alçaltma ve yükseltme sistemi, ön ve arka disk frenleri, 6 adet yolcu kapısı, alçak tabanlı monokok gövdesi, iklimlendirme sistemi ve klima sistemi için ek motor özellikleriyle dikkat çekiyor.
 

Editör: Akın Öcal