Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü

Avrupa Birliği’nin rekabet gücünü ele alacağı bu haftaki Avrupa Konseyi Zirvesi öncesinde, Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA), yeşil geçiş sırasında AB'nin endüstriyel üssünü güvence altına almak için harekete geçme çağrısını tekrarladı. 
ACEA Başkanı ve Renault Grubu CEO'su Luca de Meo, 21 Mart 2023 tarihinde Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen oturumda “Avrupa ve otomobil endüstrisi bir dönüm noktasında. Otomobil endüstrisi üzerindeki baskı kadar zorluklar da çok büyük” dedi. 
Luca de Meo sözlerine şöyle devam etti: "Bugün Avrupalı araç üreticileri çok asimetrik bir zorlukla karşı karşıya. Artık teknolojik yarışta lider değiliz.  Aynı zamanda, AB'de sıfır emisyonlu araçlar için satın alma teşvikleri azalırken, Çin ve ABD'de rakiplerimize büyük destek verildiğini görüyoruz. Bütün bunlar, Avrupa'nın genel rekabet gücünün erozyona uğradığı bir ortamda gerçekleşiyor."
ACEA Genel Müdürü Sigrid de Vries, ise şunları söyledi: "Son yıllarda otomotiv sektörü için en büyük zorluk, egzoz kaynaklı CO2 emisyonlarının azaltılmasından sürdürülebilirlik ve durum tespiti kriterlerinin otomotiv sektörüne dahil edilmesine kadar uzanan yeni mevzuatın büyük hacmi olmuştur. Ve bu girişimlerin meşruiyeti söz konusu olmasa ve endüstri hedeflerine ulaşmak için büyük yatırımlar yapsa da, Avrupa mevzuatın küresel bağlamda tutarlı, ulaşılabilir ve rekabetçi olması için daha iyisini yapabilir ve yapmalıdır.”
Sigrid de Vries sözlerine, “Çevreyi kirleten emisyonlara ilişkin son Euro 7 önerisi, sağladığı iddia edilen çevresel faydaları sağlamadan, Avrupalı araç üreticilerinin kilit kararlarına ve yatırımlarına karmaşıklık ve belirsizlik ekleyecek bir düzenlemenin en iyi örneğidir” diyerek devam etti.
ACEA’nın açıklamasına göre şu an yürürlükte olan Euro 6 standardı, elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, 2020 yılına kıyasla 2035 yılına kadar NOx emisyonlarında yüzde 80 azalmayı sağlama potansiyeline sahip. Gündemdeki Euro 7 önerisi, otomobiller için en fazla 4, kamyonlar için ise 2 ek puan getirecek. Ancak bu marjinal etkinin yüksek bir maliyeti olacak. ACEA, Euro 7 teklifinin ortalama olarak yeni bir otomobilin fiyatında 2.000 Euro'luk bir artışla sonuçlanacağını tahmin ediyor. Bu etkiyle pek çok kişinin eski arabalarını daha uzun süre kullanmak zorunda kalacağı ve bunun da çevre ve iklim üzerinde olumsuz bir etki yaratacağı tahmin ediliyor. 
De Meo, filo yenilemenin hem CO2 hem de kirletici emisyonları azaltmak için en güçlü araç olduğunu  söyleyerek, “Bunu hızlandırmanın yollarını aramalıyız" dedi. 
 

Editör: Akın Öcal