Elektrikli ve hidrojenli kamyon üretmek üzere kurulan Tevva, İngiltere'de üretilecek, tasarlanacak ve seri olarak üretilecek ilk hidrojen yakıt hücresi destekli ağır ticari aracını geçtiğimiz ay piyasaya tanıttı.

Kuruluşunun ardından 140 milyon dolarlık finansman sağlayan Tilbury merkezli Tevva, Warwickshire'daki Karayolu Taşımacılığı Fuarı'nda en son tamamen batarya elektrikli kamyonunun yanı sıra hidrojenli elektrikli kamyonunu da tanıtmıştı.

Tevva’dan yapılan açıklamada hidrojenin, yirmiden fazla ülkede, yıllardır otobüslerde ve diğer araçlarda güvenle kullanıldığı ve lityum iyon pillerden ve hatta dizelden daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olduğu vurgulanarak bu özelliklerinden dolayı daha büyük ticari araçlarda kullanımınım cazipliğine dikkat çekildi.

CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı

Tevva’dan aldığımız bilgilere göre elektrikli ve hidrojenli kamyon şasilerinin Iveco’nun benzer ölçülerdeki kamyonu Eurocargo’dan alındığı ve Tevva’nın İngiltere’deki tesisinde alternatif tahrikli olarak üretildiği ifade ediliyor. Elektrikli ve hidrojenli gelecekte kamyon piyasasında kendine Pazar oluşturmaya hazırlanan Tevva’nın ana pazarı olarak Avrupa ülkeleri seçilmiş.

Tevva’nın batarya elektrikli kamyon tasarımına bir hidrojen yakıt hücresi sistemi ekleyerek, taşımacılıkta filo operatörlerinin çoğunluğunun kullanabileceği sıfır emisyonlu çözümler sunmayı amaçladığı kaydediliyor. Araçtaki yakıt hücresi sistemi, bataryayı doldurarak aracın menzilini arttırıyor ve kamyonun daha uzun mesafelerde daha ağır yükleri taşımasını sağlıyor.

Tevva yetkilileri yakıt hücresini ana güç kaynağı yerine menzil arttırıcı olarak kullanmanın avantajını, Tevva'nın daha küçük, daha ucuz ve daha hafif yakıt hücreleri sağlayarak bunları mümkün olan en yüksek verimlilikte çalıştırmasına olanak sağlaması olarak açıklıyorlar.

IAA’da tanıtılacak

Tevva'nın tanıtımını yaptığı 7,5 tonluk hidrojen elektrikli kamyonu, 500 kilometreye ulaşan menziliyle neredeyse tüm şehir içi ve şehir dışı kullanımına uygun bir araç olarak gösteriliyor. Yakıt dolumunun dizel kamyondan çok farklı olmadığı da ifade edilen Tevva’nın sıfır emisyonlu ticari araçları, Eylül ayında Hannover’da düzenlenecek olan IAA Fuarı’nda uluslararası piyasalarla tanıştırılacak.

Editör: Akın Öcal