Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle TÜYAP  Fuar ve Kongre Merkezi’nin bütün alanlarını kaplayan dev fuarda 41 ülkeden 1437 katılımcı firma ve 10 ülke pavilyonu yer aldı.  Bu yıl Rusya ve Ukrayna’dan yoğun ziyaretin görüldüğü fuarda, yüksek yabancı ziyaretçi sayısı dikkat çekti. Toplam 58.024 sektör profesyoneli fuarı ziyaret ederken 2022 yılında düzenlenen fuara göre yüzde 20 artış sağlandı.

Otomobilden ağır ticari araçlara, treylerden traktöre kadar bütün ürün gruplarında katılımcıların yer adlığı Automechanika İstanbul’da parçalar ve sistemler, arıza tespit ve onarım, aksesuar ve özelleştirme, elektronik ve bağlanabilirlik, araç yıkama ve bakım merkezi, bayi ve atölye yönetimi, alternatif sürüş sistemleri & yakıtlar ve madeni yağ kategorilerinde ürün ve hizmet grupları sergilendi. 


Ticari araç tarafında İstanbul Fiat, Martaş, Trans34, İntermobil, Hıdır Usta, Arafatoğlu, Borusan şirketlerinden Parça Pazarı gibi kuruluşların yer aldığı fuarda otomotiv sektöründeki canlılığın yedek parçaya da yansıdığına işaret etti.  

Busplaner’dan Continental Otobüs Lastiklerine Ödül Busplaner’dan Continental Otobüs Lastiklerine Ödül


Özellikle bu yıl düzenlenen fuar, sadece Türkiye değil, tüm dünya endüstrisi için önemli bir buluşma noktası olma iddiasını güçlendirdi. Fuarda Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte katılımcı tarafında olmasa da savaş halindeki iki ülkeden de çok sayıda sektör profesyonelinin fuarı ziyaret ettiği gözlemlendi.


Automechanika İstanbul’da yabancı ziyaretçi sayısı bu yıl 17.987 kişiye ulaştı.  Almanya, İspanya, Kore, Çekya, Çin, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Pakistan ve Hindistan olmak üzere 10 farklı ülke pavilyonu yer aldı. Aynı zamanda Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen Satın Alma Heyeti Programı dahilinde Japonya, İngiltere, Mısır, Yunanistan gibi ülkelerden gelen nitelikli satın alma profesyonelleri de katılımcılarla ikili görüşmeler yapma imkanı buldu.

Gelecek fuar 23-26 Mayıs 2024’te 
Automechanika İstanbul Fuarı, 23-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında yine İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Editör: Akın Öcal