Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası

2017 yılında ticari araç üretim ve Ar-Ge gücünü Taktik Tekerlekli askeri kamyonlar ile savunma sanayiine taşıma kararı alan Anadolu Savunma, envanterde yer alan 8x8 Taktik Tekerlekli Araçları ile Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet vermeye devam ediyor. Anadolu Savunma, bu yıl 16’ncı kez düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF 2023’te SEYİT 8x8 Taktik Tekerlekli modelini stand alanında ziyaretçilerine sergilemekle birlikte, prototip aşamasında olan ve gelecek fuarlarda sergilenmek üzere SEYİT 4x4 ve 6x6 Taktik Tekerlekli modellerinin de ön tanıtımını ilk kez gerçekleştirecek.
 
Bu yıl 16’inci kez düzenlenecek olan IDEF 2023 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Dünyanın en önemli savunma fuarlarından biri haline gelen IDEF, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliği ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde savunma sanayiinin önde gelen paydaşlarını bir araya getirecek.

SEYİT’in yeni modelleri tanıtılacak 
İlk kez IDEF 2023’te ön tanıtımı yapılacak olan yeni SEYİT 4x4 ve 6x6 araçlar, 8x8 araçlarda olduğu gibi farklı şekillerde konfigüre edilebiliyor. Zırhlı ve zırhsız olmak üzere iki farklı tip kabine sahip ve araçlar zorlu arazi koşullarında görevlerini icra edebilecek şekilde tasarlandı. 4x4 araçlarda 10 ton, 6x6 araçlarda ise 16 tona kadar yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve 5200 mm’den 7800 mm’ye kadar faydalı şase alanını bulunuyor. Yüzde 60 dik eğim tırmanabilme ve 1 metre derinlikteki sudan geçebilme kabiliyetine sahip araçlar aynı zamanda (-32) dereceden (+55) dereceye kadar zorlu çevre sıcaklıklarında görevlerini icra edebiliyor ve 750 kilometre menzile sahip.

Anadolu Savunma’nın fuarda sergileyeceği SEYİT 8x8 Çift Kabin Taktik Tekerlekli modeli, aynı zamanda Aselsan tarafından geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine sunulan Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesinde tercih edilmişti. 435 beygir motor ve 7 ileri otomatik şanzıman bulunan 43 ton taşıma kapasiteli araç, bağımsız süspansiyonu, muharebe yükünde yüzde 60 dik eğim tırmanma kabiliyeti ve 1 metre derinlikte sudan hazırlıksız geçme yetkinliği ile her türlü zorlu arazi şartlarında çalışabiliyor. Zırhlı tek ve çift kabin versiyonları da bulunan SEYİT 8x8’in tek kabinli versiyonu da çift kabinli versiyon gibi yine Aselsan tarafından geliştirilen Yüksek Frekanslı Elektronik Taarruz Sistemi projesinde tercih edilmişti.

Editör: Akın Öcal