Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var

2022 yılında elektrikli ticari araçların kullanımının yaygınlaşması için önemli bir teşvik programını hayata geçiren ABD, şimdi de farklı segmentlerden yük taşıyan elektrikli kamyon çekici ve hafif ticari araçları, 3 haftalık bir organizasyonla mercek altına alacak. 

NACFE'nin "Run on Less - Electric DEPOT" adını verdiği etkinlikte Amerika’da farklı yük taşıma operasyonlarında aktif olarak kullanılan 21 elektrikli ticari aracın performansı ve faaliyetleri izlenecek. Projede, her bir aracın günlük ne kadar elektrik enerjisi ve yakıt kullandığı ve tüm Sınıf 8 kamyonların (ABD’de ağır ticari araç segmenti) elektriğe geçmesi durumunda bunun genel enerji tüketimi için ne anlama geldiği gibi faktörler de dahil olmak üzere batarya elektrikli kamyon kullanmanın artılarını ve eksilerini yakından incelenecek. 

Tesla’nın ABD’de 2022 yılı sonunda ilk teslimatını gerçekleştirdiği Semi adlı elektrikli çekicisi de Kuzey Amerika Yük Verimliliği Konseyi (NACFE) tarafından üç haftalık elektrikli araç filolarını değerlendirmek üzere düzenlenen etkinlikte yerini alacak. Ölçümlenecek araçlar arasında Türkiye’de üretilen Ford E-Transit, GM BrightDrop gibi elektrikli hafif ticari araçların yanı sıra Amerika ağır ticari araç pazarının en çok markası Freightliner’ın eCascadia çekicisine kadar 21 model yer alacak. 

Performansı ölçülecek olan elektrikli ticari araçlar

1-    New York'ta, cips üreticisi Frito-Lay tarafından şehir içi teslimatında kullanılan iki Ford E-Transit panelvan.
2-    Kaliforniya'da, OK Produce tarafından yerel meyve ve sebze teslimatlarında kullanılan Freightliner eCascadia ve terminalde çekici olarak çalışan bir Orange EV.
3-    Kaliforniya'da, Penske tarafından kullanılan bir GM BrightDrop, bir Navistar eMV ve bir Freightliner eCascadia.
4-    Kaliforniya'da, PepsiCo tarafından ağır yük uzun mesafe taşımacılığında kullanılan iki Tesla Semi.
5-    Kaliforniya'da Performance Team tarafından kısa mesafeli güzergahlarda kullanılan iki elektrikli Volvo VNR.
6-    British Columbia'da, Purolator tarafından iş ve konut paket teslimatında kullanılan bir Sınıf 6 Motiv basamaklı panelvan ve bir Ford E-Transit.
7-    Kaliforniya'da Schneider taşımacılık faaliyetleri için iki Freightliner eCascadias.
8-    Kaliforniya'da UPS tarafından son kilometre teslimatlarında kullanılan bir Freightliner Custom Chassis MT50e ve bir Freightliner eCascadia.
9-    Kaliforniya'da US Foods tarafından gıda teslimatı için kullanılan iki Freightliner eCascadia.
10-  Long Beach, Kaliforniya'da WattEV tarafından Long Beach Limanı operasyonlarında kullanılan bir BYD 8TT çekici ve bir Nikola Tre BEV çekici.

Editör: Akın Öcal