Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

ZF, otomotiv üreticilerine elektrikli binek otomobiller için hibrit ve elektrikli aks tahriklerinden ticari araçlar için elektrikli merkezi tahrik sistemlerine kadar farklı araç türleri için elektrik motorları tedarik ediyor. 
Avrupa'da premium hafif hibrit için elektrik motoru ile ilk seri üretim tedarikçisi olan ZF’nin özellikle son yıllarda bu, büyük üretim kapasitesi artışlarıyla elektrikli mobiliteye yönelik yüksek talebe uyum sağladığı belirtiliyor. 
Elektrikli dönüşümde önemli yatırımlar
ZF elektrik motorları, bugün hafif hibritlerden ve plug-in hibritlerden binek otomobiller ve ticari araçlar için tamamen elektrikli tahrik sistemlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Performans yelpazesi, 50 kW ila 550 kW arasında ve 75 Nm ila 1.500 Nm tork arasında değişen ZF, elektrikli araç üretimindeki küresel artışa ayak uydurmak için Almanya'nın Schweinfurt kentindeki ana fabrikasında elektrik motorları için üretim kapasitelerini sürekli olarak genişletiyor. Ayrıca şirket, son yıllarda Panč evo (Sırbistan) ve Shenyang'da (Çin) büyük üretim hatlarını devreye aldı. Şu anda yapım aşamasında olan Kuzey Amerika'daki başka bir tesis ise 2023'te faaliyete geçecek.
Elektrik motorlarını müşterilerine bileşen olarak tedarik eden ZF ayrıca elektrik motorlarını araç tahriklerine entegre etme ve tüm sistemleri tedarik etme yeterliliğine de sahip. ZF, binek araçlarda ve ticari araçlarda tamamen elektrikli tahrikler için kendi geliştirdiği ve kendi ürettiği güç elektroniği ve redüksiyon dişli üniteleri dahil olmak üzere eksiksiz aks ve merkezi tahrikler sunuyor. Elektrik motorlarının inovasyon potansiyeli henüz tükenmediğini açıklayan ZF, soğutmada yeni teknolojiler geliştirmek için çalışmalar yürüttüğünü de vurguluyor.

 
2 yıldan daha kısa sürede 2 milyon elektrik motoru daha üretilecek
ZF tarafından küresel olarak artan hacimler ve elektrikli güç aktarma teknolojisine yönelik yüksek talep göz önüne alındığında, bir sonraki üretim kilometre taşına yakında ulaşılacağı kaydediliyor. Elektrik Motorları Ürün Grubu Başkanı Roland Hintringer, siparişlerin dolu olduğunu ve bir sonraki 2 milyon elektrik motorunun 2 yıldan daha kısa bir sürede üretileceğini ifade ediyor. 
 

Editör: Akın Öcal