Bir Iveco Grup N.V.markası IVECO BUS, biyometan uyumlu CROSSWAY Alçak Tabanlı Hibrid Doğal Gazlı otobüsü ile şehirlerarası kategorisinde “Yılın Sürdürülebilir Otobüsü” ödülünü aldı. Bu, IVECO BUS’ın 2018’de Alçak Tabanlı CROSSWAY ve 2020’de Doğal Gazlı CROSSWAY’den sonra bu ödülü üçüncü alışı.
Avrupa’nın önde gelen sektör yayınlarından yedi temsilciden oluşan jüri; güvenlik, konfor, gürültü seviyesi, parça dönüştürülebilirliği, üreticinin sürdürülebilirliğe olan bağlılığı ve aracın hizmet verdiği toplumda olumlu bir imaj oluşturabilirliğini denetledi.

CROSSWAY Alçak Tabanlı Hibrid Doğal Gazlı otobüs, enerji geçişi projeleriyle uyumlu taşımacılık çözümleri arayan bölgeler, ilçeler ve kentler için bir alternatif olarak dizel modele kıyasla yüzde 15 yakıt tasarrufu sağlıyor. CROSSWAY, yenilenebilir yakıtların kullanımıyla da karbondioksit salınımını yüzde 82’ye kadar düşürebiliyor.

IVECO BUS&Via Ortaklığı 
Geçtiğimiz Temmuz’da Mutabakat Zaptı imzalayan IVECO BUS, ulaşım teknolojileri şirketi Via ile ortaklığını açıkladı. Ortaklık, ilk olarak İtalya’daki IVECO BUS müşterilerine 2023 başından itibaren bayi ağı aracılığıyla isteğe bağlı taşımacılık çözümleri için kişiselleştirilmiş yazılımlar sunacak.

Iveco Finansal Verilerini ve Gelecek Stratejini Açıkladı Iveco Finansal Verilerini ve Gelecek Stratejini Açıkladı

İki ortak, talebe duyarlı taşımacılıktan alternatif enerjili otonom toplu taşımaya kadar kamu ulaşım otoriteleri ve operatörler için uygulaması kolay çözümleri keşfetmeye devam edecek. Ek olarak otonom talebe bağlı shuttle-mekik hizmetleri için de değerlendirmeler devam ediyor.

Iveco Grup, Otobüs İş Kolu Başkanı Domenico Nucera, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu üçüncü ödül, IVECO BUS’ın Avrupa’da şehirlerarası klasmandaki lider pozisyonunu ve Iveco Grup’un sürdürülebilir mobiliteye bağlılığını onaylıyor; Via ile ortaklığın ilk sonucu ile birlikte IVECO BUS’ın geleneksel iş anlayışından, enerji geçişi ve yeni iş modelleri gibi yolcu taşımacılığı sektörünü devrimselleştiren evrimi takip ettiğini kanıtlıyor.”

Editör: Akın Öcal