Verdiği kısa aranın ardından ortak platformda tamamen yenilenerek yollara çıkmaya hazırlanan Yeni Amarok’la ilgili detaylar netleşmeye devam ediyor.  5.350 mm uzunluğuna sahip Yeni Amarok, bir önceki neslinden 100 mm daha uzun. 175 mm artışla 3.270 mm’ye ulaşan aks mesafesi, çift kabin versiyonunda daha fazla yaşam alanı anlamına geliyor. 1,2 tona kadar yükleme kapasitesi ile maksimum 3,5 ton römork çekme kapasitesi artık daha fazla motor/şanzıman seçeneğinde sunulabiliyor. Yeni Amarok'un aks mesafesi toplam uzunluğuna kıyasla daha uzun olduğu için gövde çıkıntıları azalıyor.

Verilen bilgilere göre Yeni Amarok'un iyileştirilmiş arazi yetenekleri sayesinde su geçiş derinliği önceki nesil ile kıyaslandığında artıyor. Yeni Amarok, bir benzinli ve dört farklı dizel motor; dört ila altı silindirli ve 2,0 ile 3,0 litre hacimlere sahip olarak sunuluyor. İsteğe bağlı olarak arkadan itiş, seçilebilir veya sürekli dört tekerlekten çekişli olmak üzere farklı güç aktarma çözümleri bulunuyor. Önceden tanımlanmış farklı sürüş modları, desteklerken 30’un üzerinde gelişmiş sürüş destek sistemi sunuluyor.

Yeni Amarok’un tüm versiyonlarda standart olarak sunulan LED ön farlarla entegre radyatör ızgarası, çapraz çıtalarla dikkat çekiyor. 'IQ.LIGHT – LED Matrix farlar’ opsiyonel olarak sunuluyor. Aracın ön yüzünde, çapraz çıtaların altındaki radyatör ızgarası ile oluşan özgün X tasarımı dikkat çekiyor.

VW Ticari Araç Türkiye’den Ödüllü Amarok’la Rekor Satış VW Ticari Araç Türkiye’den Ödüllü Amarok’la Rekor Satış

Yeni Amarok’a arkadan bakıldığında bagaj kapağı, standart LED arka farlarıyla çerçeveleniyor. Kabartmalı Amarok yazısı, kapağın neredeyse tüm genişliğini kaplıyor. Önceki nesilde olduğu gibi, Yeni Amarok’ta iki çamurluk davlumbazı arasına bir Euro palet yüklemek için yeterli alan bulunuyor. Palet burada yük kancalarıyla bağlanabiliyor.

Yeni Amarok’a Yeni Donanım

Yeni Amarok beş donanım seviyesiyle sunulacak. Giriş seviyesi 'Amarok' olurken bir üst basamakta 'Life' ve 'Style' donanım seviyeleri olacak. Volkswagen Ticari Araç ayrıca 'PanAmericana' (off-road karakteri) ve 'Aventura' (on-road karakteri) olmak üzere üst versiyonlar da sunacak.

Bugüne kadar Avrupa, Güney Amerika, Güney Afrika ve Okyanusya’da 830 bin adedin üzerinde Amarok satıldı. Pick up segmentinde konfora dönüşümün simgelerinden olan Amarok 2022'nin sonunda bazı ülkelerde ilk etapta dört kapılı ve çift kabinli (DoubleCab) ve belirli pazarlarda iki kapılı tek kabinli (SingleCab) olmak üzere iki farklı gövde tipiyle sunulacak.

Editör: Akın Öcal