Ford’un Avrupa’daki ticari araç üssü olan Ford Otosan, tasarım, mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği yeni nesil Ford Tourneo Courier ve Transit Courier’i kombi ve van gövde seçenekleriyle Türkiye’de pazara sundu.

Ford Otosan’ın tasarım, mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği yeni nesil Ford Tourneo Courier ve Transit Courier’i Türki başlandı. Önceki neslinden aldığı başarılı miras Avrupa’yla aynı anda Türkiye’de de satılmaya başlanan  yeni nesil Courier -van modeliyle daha fazla taşıma hacmi ve kapasitesi ile öne çıkarken, bireysel müşteriler için de SUV benzeri tasarım ve sürüş dinamikleriyle dikkat çekiyor. 

Yenilenen Toyota Proace City Satışa Sunuldu Yenilenen Toyota Proace City Satışa Sunuldu

Türkiye hafif ticari sınıfının en çok satan aracı Ford Courier‘in yeni nesil versiyonu olan yeni Ford Tourneo Courier ve Transit Courier'nin araç mimarisi, müşteri ihtiyaçları ve beklentileri temel alınarak, Ford Otosan tasarımcıları ve mühendisleri tarafından ‘Tasarım Odaklı Düşünce’ (Design Thinking) felsefesi ile geliştirildi. 

Yücetürk: "Segmentinde referans noktası olacak"
Gelişmiş güvenlik ve bağlanabilirlik yeteneklerine kavuşan Yeni Transit Courier serisiyle ilgili açıklamada bulunan Ford Türkiye İş Alanı Lideri Özgür Yücetürk, “Tasarımından üretimine kadar her aşamasında Ford Otosan imzasını taşıyan Courier, üstün performans ve işlevsel tasarımın ideal birleşimi olarak Türkiye’nin ve Avrupa’nın ticari araç lideri pozisyonumuza ulaşmamıza büyük katkı sağladı. Tasarım odaklı düşünce anlayışıyla geliştirdiğimiz yeni nesil Ford Tourneo Courier ve Transit Courier modellerimiz de müşterilerimizin hayatlarının her alanında benzersiz bir konfor, ileri teknoloji ve verimlilik sunarak segmentinde referans noktası olacak” dedi.  

İlk defa otomatik seçeneğine kavuştu
Yeni Courier serisi, yeni benzinli ve dizel güç aktarma sistemleri seçeneklerinin yanı sıra sekiz ileri otomatik şanzımanla ilk defa otomatik vites seçeneğini de sahip oldu. 

Bireysel kullanıma yönelik Yeni Tourneo Courier’nin benzinli EcoBoost motoru; 6 ileri manuel şanzımanda 100 PS ve 125 PS seçenekleriyle gelirken; 7 ileri otomatik şanzıman 125 PS güç sağlıyor. Aracın 1.5 litre dizel EcoBlue motorlu versiyonu da 100 PS güç üreten 6 manuel vitesli şanzımanla bir arada bulunuyor.

Yük taşımacılığına yönelik Ford Transit Courier’nin benzinli versiyonu; altı vitesli manuel şanzımanla 100 PS güç sağlayan, yedi vitesli otomatik şanzımanla 125 PS güç sağlayan 1.0 litre EcoBoost motor seçeneklerine sahip. 1.5 litre dizel EcoBlue motorlu versiyonu ise, 100 PS ve 250 Nm tork üreten 6 manuel vitesli şanzımanla birlikte geliyor. 
Yeni Tourneo Courier katlanabilir arka koltukları ve esnek yerleşim seçenekleri sayesinde 2,45 metreküplük bagaj hacmiyle iş ve kişisel yük alanı ihtiyacını karşılıyor. Kombide 4+1 oturma özelliği sayesinde koltuklar kapalı değilken 5 kişilik kapasiteyle yolculuk yapılabiliyor.

Büyüyen yük alanına 2 palet sığıyor
Daha geniş ve daha yüksek olacak şekilde baştan yaratılan yeni seri, yük taşıma kapasitesiyle  daha üst segmentteki rakiplerine de yaklaşmış oluyor. Yeni Transit Courier’nin tekerlek kemerleri arasında 1,22 m olan 1,8 m yük uzunluğu, iki euro palet yük taşıyabiliyor. 1,26 m olan yükleme alanı yüksekliği sayesinde daha fazla hacim ve ferahlık sunuyor. Transit Courier’de de mevcut hacim yüzde 25 artarak 2,9 m3’lük geniş bir alan sağlıyor.

İçte ve dışta tamamen yeni tasarım
Yeni nesil Courier’in iç tasarımında standart olarak sunulan dijital gösterge ve dokunmatik bilgi-eğlence ekranlarına ek olarak telefon tutucu, orta konsolda iki bardak tutucu ve ek saklama alanları göze çarpıyor. 
Yeni nesil Courier’in akıllı telefon ekranını yansıtabilen, 8 inçlik dokunmatik ekranlı en yeni SYNC 4 sistemi, gelişmiş bağlantı ve kablosuz güncellemeleri sağlayan dahili bir modemle birlikte çalışıyor. Merkezi ekranı tamamlayan 8 inçlik dijital gösterge paneli, sürücü odaklı bir kokpit yaratıyor.
Yeni Courier, bağlı modemi sayesinde birçok bağlantılı araç özelliğini etkinleştirerek her an iletişimde ve kontrolde kalıyor. FordPass uygulamasıyla Yeni Courier nerede olursa olsun araçla bağlantıda kalmak, uzaktan aracı kontrol etmek ve araca dair güncel bilgilere erişmek mümkün. 

Yüksek bağlanabilirlik ve güvenlik teknolojileri 
Yeni nesil Courier, uzaktan aracı çalıştırma/durdurma, kapı kilitlerini açma/kilitleme gibi uzaktan kontrol özellikleri ile donatılıyor. Bağlanabilirlik özellikleri ve Fordpass mobil uygulaması sayesinde araç konumu, depo doluluk oranı, tahmini menzil bilgisi, lastik basıncı, güncel kilometre bilgisi ve motor yağı kalan ömür bilgisi gibi verilere rahatça erişilebiliyor. Courier serisi; sürüşü, park etmeyi ve çalışmayı daha kolay, daha akıllı ve daha güvenli hale getiren akıllı destek sistemleri ile donatılıyor. Şerit Takip Sistemi, Çarpışma Önleme Yardımcısı, Akıllı Hız Yardımı, Arka Park Sensörü, Ön Park Sensörü ve Geri Görüş Kamerası gibi gelişmiş özellikler sürücülere benzersiz bir deneyim sunuyor.
Adaptif Hız Kontrol Sistemi (Otomatik Şanzımanda Şerit Merkezleme ve Dur&Kalk özelliği ile), Kör Nokta Uyarı Sistemi, Navigasyon, Gelişmiş Çarpışma Önleme Yardımcısı ve Manevra Destek Sistemi gibi yeni teknolojiler ise opsiyonel otonom teknolojileri sunuyor.


Yeni Courier serisi Kombi’de Trend, Deluxe, Titanium ve macera peşinde koşanlar için Active; Van’da ise Trend ve Deluxe seri stratejisiyle iç ve dış tasarımda, güvenlik paketinde farklı premium özellikler sağlıyor.

Courier Ford Otosan tarafından Romanya’da üretiliyor
Ford Otosan, ilk kez 2014 yılında Yeniköy fabrikasında hattan indirdiği Courier'nin dünyadaki tek üretim merkezi konumunda., Ford’u kompakt van segmentine sokan araç olan Courier’in yeni nesli, şirketin Craiova fabrikasında hattan indirdiği ilk araç unvanına da sahip.
Courier serisinin tam elektrikli ve bağlantılı versiyonu da Ford Otosan’ın 2022 yılında devraldığı Romanya Craiova fabrikasında üretilecek ve 2024 yılında müşterilerle buluşacak.
Ford Tourneo Courier 917.400 TL, Transit Courier ise 787.900 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu.

Editör: Akın Öcal