İlk önce ABD pazarında tanıtılarak satışa sunulan yeni eSprinter, hemen ardından Avrupalı müşterileriyle buluşacak. 2 gövde stili ve uzunluk seçeneğinin yanı sıra üç farklı batarya çeşitliliğine sahip olarak tanıtılan yeni eSprinter geniş seçenekleriyle dikkat çekiyor. 

Yeni eSprinter başlangıçta ABD ve Kanada'da kullanılabilir kapasitesi 113 kilovat saat (kWh) olan batarya ile uzun şasi panel van ve yüksek tavan olarak satışa sunulacakken, Avrupa pazarlarında 56 kWh ve 81 kWh batarya seçenekleri de tercih edilebilecek. Ayrıca yeni Mercedes eSprinter daha sonraki bir tarihte ilk kez açık model (şasi kabin) olarak da satışa sunulacak. Bu da eSprinter'ın yeni sektörlere açılmasını ve üstyapıcılar için de cazip bir araç haline gelmesini sağlaması bekleniyor. 

En büyük batarya ile donatılan yeni elektrikli Sprinter’ın elektrikli menzili, WLTP döngüsü kullanılarak yapılan simülasyona göre 440 kilometreye kadar çıktığı açıklandı. Bu menzille birlikte eSprinter sınıfının en yüksek elektrikli menzilli modelleri arasında yer alacak. 

Çinli SWM Elektrikli Ticarisini Türkiye’de Satışa Çıkardı Çinli SWM Elektrikli Ticarisini Türkiye’de Satışa Çıkardı

Kobalt veya nikel kullanımını ortadan kaldıran ve dayanıklılık nedeniyle hafif ticari araçlar için ideal olan lityum/demir fosfat teknolojisinin kullanıldığı eSprinter’da aktif bir termal yönetim verimliliği sağlayan ısı pompası standart olarak sunuluyor. Arkadan tekerleklerden tahrikli eSprinter, 14 metreküpe kadar kargo kapasitesi ve 4,25 tona kadar izin verilen brüt araç ağırlığı ile içten yanmalı motorlu Sprinter’la eşit oranda pratiklik sağlıyor.
 
Yaklaşık 130 kilogram ağırlığındaki sabit mıknatıslı senkron motor (PSM), 100 veya 150 kilowatt tepe çıkışlı güç sağlarken 400 Nm’ye kadar tork sağlıyor.
 
Hem alternatif akım (AC) hem de doğru akım (DC) ile şarj edilebilen eSprinter hızlı şarj istasyonlarında 115 kilowatt'a kadar şarj edilebiliyor. Batarya kapasitenin yüzde 10'undan yüzde 80'ine kadar hızlı şarj[7] 113 kWh batarya için yaklaşık 42 dakika sürüyor.

Editör: Akın Öcal