2024 yılında yollara çıkacak olan yeni nesil Volkswagen California ile birlikte karavanın yaşam ve mutfak alanları tamamen yenilendi. California’da ilk kez mutfak tarafına da bir sürgülü kapı yerleştirildi. Aracın yanındaki alanın daha uzun süre kullanılmasına olanak tanıyor. Geçmişte, Transporter üzerinde üretilen tüm California modellerinde sol tarafta B sütununa kadar uzanan bir mutfak alanı ve hem günlük kullanımda hem de kamp yaparken ana girişe imkan veren sağ tarafta sürgülü bir kapı bulunuyordu. Bu nedenle katlanır kamp sandalyeleri, katlanır masa ve tente de her zaman aracın sağ tarafına monte ediliyordu. 

California CONCEPT'in sürücü tarafına eklenen ekstra sürgülü kapı ile Grand California'da olduğu gibi artık aracın daha gerisinde yer alan mutfak alanı, kamp yaparken artık aracın sol tarafının da açılabileceği anlamına geliyor. Bu da California'nın bir karavan olarak artık her zamankinden daha çok yönlü olduğu anlamına geliyor. California CONSEPT’in sol tarafında katlanır kollu bir tente ve sağ tarafında bir üçgen güneşlik yer almasıyla, aracın her iki tarafı da güneşten veya yağmurdan korunabiliyor. 

Her alanda özel aydınlatma seçenekleri
Yeni California CONCEPT'in iç özelliklerinde yenilikler ön tarafta başlıyor: Multivan manuel fren yerine elektronik park freni ile donatıldığı için sürücü ve ön yolcu koltuğu arasındaki arkaya doğru alan daha iyi bir şekilde kullanılıyor. Öndeki yüksekliği ayarlanabilir döner koltukların ve arkadaki ayrı koltukların altındaki çekmeceler de ekstra saklama alanı sunuyor. Buzdolabının arkasında yer alan üst ve alt mutfak dolaplarındaki saklama alanları da genişletilmiş. Yine yatak uzantısının altında ayrı bir saklama alanı bulunuyor. Aracın içi, tavan çerçevesindeki ayarlanabilir arka plan aydınlatmasıyla aydınlatılıyor. California CONSEPT’te farklı renk seçenekleriyle dolaplardaki arka plan aydınlatması da ruh haline göre ayarlanabiliyor. Aracın dış tarafında ise mutfak ünitesinde kamp masasının etrafında rahat bir his yaratmak için entegre bir hareket ettirilebilir bir masa ışığına sahip. Daha fazla ışık gerektiğinde, tente kollarındaki LED ışıklar aracın dış alanına ışık sağlıyor.


 
California’nın mirası: Pop-Up tavan
Klasik yukarı doğru kalkarak (Pop-up) yatak alanı oluşturan tavan VW California mirası olarak yeni nesilde de kullanılmış. Sistem, hafif bir alüminyum dış tavan ve önde geniş bir panorama açıklığına sahip üç katmanlı bir körükten oluşur. Yanlardaki büyük pencereler panoramik manzara sunarken USB-C soketleri ve LED ışıklar açılır üst alana güç ve ışık sağlıyor.  

Doğadaki akıllı yol arkadaşı 
Tavanın açılır mekanizması, C sütunundaki dolapta bulunan dikey, çok işlevli bir tabletle çalıştırılıyor.  Açılır tavana ek olarak yine araçtaki kampçılıkla ilgili tüm özellikler dokunmatik ekrandan kontrol edilebiliyor., temiz ve atık su seviyeleri, arka plan aydınlatması, güç kaynağı durumu, buzdolabı ve yardımcı ısıtıcı dahil olmak üzere iç aydınlatma işlevleri hakkında bilgi içerir. Tüm bu işlevler "Cali on Tour" uygulaması kullanılarak akıllı telefondan veya aracın bilgi-eğlence sisteminden de kontrol edilebiliyor. 

KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor

Bununla birlikte, tablet mafsallı bir kol üzerinde döndürülebilerek ve yolcu bölmesindeki her konumdan kolayca görülebilecek şekilde konumlandırılabiliyor ve 90 derece döndürülebiliyor. 

Editör: Akın Öcal