Avrupalı bir üretici tarafından üretilen 1 tonluk ilk pick-up modeli olarak Asya ve Amerikalı rakiplerinden pay alan Volkswagen Amarok, 3,5 yıllık bir aranın ardından tamamen yenilenerek Türkiye’de satışa sunuldu. İstanbul'da yapılan basın lansmanıyla yeni Amarok'un Türkiye'ye ne zaman geleceği de belli oldu. 
2011 yılında cesur bir yaklaşımla üretilmeye başlanarak Volkswagen Ticari Araçlar’ın pick-up segmentinde yer almasını sağlayan Amarok, 3,5 yıllık bir aranın ardından markanın evi olan Almanya’dan önce Türkiye’de satışa sunuldu. Bazı pick-up markalarının Avrupa ve Türkiye’den çekilmeleriyle birlikte pazarın yeniden şekillendiği bir dönemde rekabete geri dönen Volkswagen Amarok, 2015 yılında 3,659 satış adedi ve yüzde 25,6 Pazar payıyla Türkiye’de en çok satan pick-up markası olmuştu. 
2016 yılında 2 litrelik dizel motor yerine o dönem için pazarın en güçlü motoru olan dizel motor ve 8 ileri tork konvertörlü şanzımanıyla ve makyaj ve yeni donanımlarıyla Uluslararası Pick-Up Ödülü’nü alan Amarok, küresel pazarda bugüne kadar 830 bin adet satıldı. Amarok’ta tek seçenek olarak kullanılan 3 litrelik V6 motor, büyük beğeni kazanarak modelin premium algısını güçlendirmesine rağmen Türkiye’de karşılaştığı yüksek vergi maliyetleriyle Pazar payında bir miktar düşüşe de sebep olmuştu. 

Senyücel: "Amarok'un eksikliği hissedildi"

FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor  FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor 

10 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Amarok lasmanında konuşan Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel, 10 yıllık ortalamada yıllık 13,000 adet olan Türk pick-up pazarında Amarok’un eksikliğinin hissedildiğini kaydetti. 
Türkiye’nin potansiyeliyle Avrupa’nın en büyük pick-up pazarlarından biri olduğunu kaydeden Senyücel, Amarok’un 10 yıllık dönemde 24 bine yakın satış adedine ulaşma başarısını gösterdiğini ve hala en yüksek ikinci el değerine sahip modellerden biri olmayı sürdürdüğünü aktardı. Senyücel, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni nesliyle Amarok’un çıtayı daha da yukarı taşıdığını görüyoruz. Birçok ülkeden önce Türkiye pazarına sunma ayrıcalığını yaşadığımız yeni nesil Amarok, güçlü ve verimli motorları, 4MOTION teknolojisi, sunduğu premium konfor, yepyeni ön konsolu ve dijital ekranıyla çok daha karizmatik bir duruş sergiliyor. Yeni Amarok sahip olduğu üstünlükleriyle markamızın premium pick-up sınıfındaki iddiasını sürdürüyor. Müşterilerimizin çok beğendiği ve talep göstereceği bir model olmaya devam edeceğine inanıyorum.” 

Güçlü ve özgün tasarım
Ford’la Volkwagen’in ticari araçlardaki ortak sinerjiden yararlanma stratejisiyle üretilen yeni Amarok’ta bir önceki nesilden gelen özgün tasarım unsurlarının daha fazla premium dokunuşlarla ortaya başarılı bir araç çıktığı görülüyor. Önceki nesline göre 10 cm daha uzayan ve araç mimarisindeki yeniliklerle daha güçlü bir gövdeyle pazara yeniden dönen Amarok, Volkswagen DNA’sını yansıtan keskin hatlı ön tasarımıyla dikkat çekiyor. 

Önceki nesilde olduğu gibi Yeni Amarok’ta da yarım daire şeklindeki çamurluk davlumbazları, çoğu pick-up modelinin yuvarlak çizgisinin aksine düz bir çizgi formu ile, karakteristik bir Amarok özelliği olarak ayrışıyor. 

Dört ve altı silindirli 2 motor seçeneği
Yeni Amarok’ ta 2.0 litrelik dört silindirli çift turbo motor 205 PS (151 kW) güç ve 500 Nm tork sağlarken, 3.0 litrelik V6 motor 240 PS (177 kW) güç üretiyor ve 600 Nm tork sağlıyor. Bu motor seçenekleri modele hem bireysel/zevk hem de iş kullanımlarında daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma şansının sağlaması bekleniyor. 

Bütün donanımlarda 4MOTION standart
Yeni Amarok’un tüm donanımlarında 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak bulunuyor. Seçilebilir dört tekerlekten çekiş sisteminde, standart 4MOTION sisteminde sunulan modlara ek olarak dördüncü bir mod (4A modu) sunuluyor. Sürücü, orta konsoldaki döner düğmeyi kullanarak dört farklı çekiş modu arasından seçim yapabiliyor. 

4A modu uzun mesafeli yolculuklarda daha konforlu bir sürüş imkanı sağlıyor. 4A modunda tork, dört tekerleğe ihtiyaca göre dağıtılıyor ve ön akstaki tork en fazla yüzde 50 olabiliyor. Bu modda güç dağılımı tamamen değişken olup, herhangi bir zamanda devreye alınabiliyor ve tüm hız aralığı için kullanılabiliyor.  

Yeni Amarok’ta beş farklı donanım seçeneği
Yeni Amarok, beş donanım seçeneğiyle pazara sunuluyor. Bu versiyonlar sırasıyla; ‘Life’, ‘Style’, ‘Style Plus’, ‘PanAmericana’ ve ‘Aventura’ olarak isimlendirilmiş durumda. 

Tüm modellerde 10 ileri otomatik şanzıman
205 PS ve 240 PS güç üreten TDI motorlar, Türkiye pazarına tüm donanımlarda 10 ileri otomatik şanzımanla sunuluyor. 

Gelişmiş sürüş destek sistemleri
20 adedi tamamen yeni olmak üzere, 25’in üzerinde gelişmiş sürüş destek sistemi Yeni Amarok’ta sürüşü daha konforlu ve güvenli hale getiriyor. Adaptif hız sabitleme sistemi (ACC), otomatik park assist (kendi kendine park sistemi), 360 derece kamera, şerit takip asistanı (Lane Assist), kör nokta algılama ile şerit değiştirme asistanı (Side Assist), şehir içi acil frenleme (Front Assist) Yeni Amarok’ta ilk kez sunuluyor. 

Teknolojik ve dijital ön konsol
Yeni Amarok’un iç mekanı Volkswagen Ticari Araç tasarım ekibi tarafından son derece işlevsel tasarlandı. Gösterge paneli, dijital ekran ve yeni kontrol düğmeleri fonksiyonel ve ergonomik olarak sürücüye göre uyarlanmış durumda. Yeni Amarok’un Life donanımında 8 inç, diğer donanım seviyelerinde 12.3 inç boyutunda dijital gösterge paneli bulunuyor. Aracın bilgi-eğlence sistemi ise, Life donanım seviyesinde 10.1 inç, diğer donanımlarda ise 12.0 inç dik yerleştirilmiş dokunmatik ekran ölçülerine sahip.

Yeni Amarok’ta, döner düğme kullanılarak arkadan itiş (2H) ve dört tekerlekten çekiş fonksiyonları (4A, 4H, 4L) arasından seçim yapılabiliyor. 

Ayrıca bilgi-eğlence ekranı üzerinden Normal sürüş modu, EKO sürüş modu, Çekme / taşıma sürüş modu, Kaygan zemin sürüş modu, Çamur / arazi sürüş modu ve Derin kar / kum sürüş modu olmak üzere 6 farklı sürüş modundan biri seçilebiliyor.

ESP, Yokuş İniş Desteği ve diferansiyel kilidi de üç ayrı düğme aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Yeni Amarok’ta Style donanım seviyesinden itibaren anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği bulunuyor.

1200 kg'a dayanan taşıma kasitesi
Yeni Amarok, özellikle ağır yüklerin taşınmasının öne çıktığı iş kullanımlarında 1,19 tona kadar taşıma kapasitesi sunarak segmentinin en iddialı değerlerinden birini sunuyor. Taşıma kapasitesine ek olarak römork ve karavan gibi ekipmanları çekme için 3,5 ton çekiş kapasitesi sunan yeni Amarok, yeni çekiş sistemi, sürüş asistanı ve kontrol sistemleriyle öne çıkıyor. 
Yeni Amarok’un yük alanında tekerlek keemerleri arasında 1.227 mm’lik genişlik bulunuyor. 1.651 mm’lik uzunluğa sahip olan yük bölümü, rahatlıkla bir Eurpaleti taşıyabilecek kapasitede. 

Yine yükleme alanının her iki tarafında üç sabit yük kancası bulunuyor. Altı adet kancanın toplam yük çekme kapasitesi 400 kg. Aventura donanımında yük bölümünde standart olarak sunulan, tek tuşa basarak kolayca açılıp kapatılabilen elektrikli sürgülü kapak sayesinde, yük ve eşyalar güvenli bir şekilde taşınabiliyor.

Daha uzun araç ve daha fazla aks mesafesi 
5.350 mm uzunluğuna sahip Yeni Amarok, bir önceki neslinden 96 mm daha uzun. 173 mm artışla 3.270 mm’ye ulaşan aks mesafesi özellikle aracın içinde yaşam alanının ve doğrudan konforun artmasını sağlamış.  Aracın arka kısımda 879 mm’ye varan diz mesafesi ve 1.381 mm’lik omuz genişliğiyle üç yetişkine yetecek alan bulunuyor. Yeni Amarok’un yaklaşma açısının 30 dereceye, uzaklaşma açısının 26 dereceye ve sudan geçme yüksekliğinin 80 cm’ye çıkarılmasıyla offroad kabiliyetleri de artırılmış durumda. Yeni Amarok’un dönüş dairesi çapı ise 12,9 metre.

Test sürüşünden notlar:
Önceki nesliyle özellikle Asyalı pick-up modelleri üzerindeki güçlü etkisi hissedilen Amarok, yeni nesliyle de kullanıcılarını mutlu edecek gibi görünüyor. 
Test aracımız olan 3 litrelik V6 motorlu Aventura’ya girildiği andan itibaren içerde kullanıcıyı saran kalite duygusu sürüşe başladıktan sonra da devam etti. 
Motor ve şanzıman uyumu bir bölümü yoğun İstanbul trafiğinde geçen bol dur-kalklı sürüşümüze rahatlık sağlarken kıvrımlı taşra yollarında ihtiyaç duyulduğu anda güç ve senkronizasyonu tereddüt etmeden sağladı.
İyi yalıtılmış güçlü motorun içeri aldığı ses iyi seviyedeydi. 360 derece görüşle donatılmış test aracımız hem kapalı otopark gibi dar alanlarda hem de arazi koşullarında güven verdi. 
Araçtaki test etme fırsatı bulduğum acil fren destek sistemi, şeritte tutma yardımcısı ve adaptif sürüş kontrolü gibi gelişmiş sürüş destek sistemleri, aracı pek çok büyük SUV modeliyle rahatlıkla kıyaslanabilir hale getiriyor.
Kontrollü ve çok zorlu  olmayan arazi koşullarında yaptığımız test  sürüşünde deneyimlediğimiz Amarok yeni kavuştuğu 80 cm sudan geçiş özelliğiyle birden sınıfının en iddialı modelleri arasında yerini aldı. Yeni Amarok’taki motor freniyle çalışan yeni yokuş iniş asistanı araçta öne çıkan özellikler arasında yer aldı. 

Yeni Amarok lansman özel fiyatları: 
Life    2.0 TDI 1.200.000 TL    
Style    2.0 TDI: 1.275.000 TL    3.0 TDI: 1.350.000 TL
Style Plus 2.0 TDI: 1.350.000 TL    -
PanAmericana 3.0 TDI : 1.425.000 TL
Aventura    3.0 TDI : 1.500.000 TL

Editör: Akın Öcal