Volkswagen Ticari Araçlar’ın kült ticari araç modeli T1-Bully serisinden ilham alınarak tamamen elektrikli ilk ticari araç modeli olarak piyasaya giren ID. Buzz yaklaşık 50 yıllık bir aradan sonra selefinin yerine Porsche yarış takımlarıyla birlikte pistlere dönüyor. Geçmişte Porsche yarış takımlarını pistte teknisyen, alet ve yedek parçalarla destekleyen efsanevi Renndienst modellleri gibi koyu kırmızı olan elektrikli ID. Buzz, retro bir görünüme ve efsanevi seleflerini hatırlatan 'Renndienst' yazısına sahip.

Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı

İlk Renndienst van 1954 yılında Mille Miglia'daki Porsche çalışma ekibi tarafından kullanıldı. Tamir aleti ve yedek parça taşımak için uygun bir aracı olmayan Porsche tarafından bu nedenle bir VW vanı dönüştürme fikri öne çıkarıldı. İlk araç bir VW T1'e dayanıyordu. Bunu 1950'lerden 1970'lere kadar VW Transporter'a (T1 ve T2) dayalı çok sayıda Renndienst van izledi. Güvenilir hava soğutmalı motorlara sahip bu araçlar, yalnızca mobil servis istasyonları olarak değil, aynı zamanda mühendisler ve diğer ekip üyeleri için geçici konaklama yerleri olarak da kullanılıyordu.

Efsanevi Porsche 904, 908, 910 ve 917 otomobilleri pistte yarışsa da VW araçlar takımın ayrılmaz bir parçası haline gelirken bugün hala bazı Renndienst araçlar müzelerde sergileniyor veya Porsche koleksiyoncularının garajlarında saklanıyor.

Editör: Akın Öcal