Yapılan elektrikli ağır ticari araç teslimatı, DFDS'nin Volvo'yla anlaştığı toplam 125 elektrikli kamyon siparişinin bir parçası. Yeni elektrikli filonun bir kısmının İsveç-Göteborg'daki Volvo Trucks montaj fabrikasına mal taşımak için kullanılacağı kaydedildi. 
Kuzey Avrupa'nın en büyük entegre nakliye ve lojistik şirketi olan ve Türkiye’de önemli yatırımları olan DFDS, Volvo'nun batarya elektrikli kamyonları için şimdiye kadarki en büyük siparişlerden birini vermişti.  Elektrikli 125 Volvo FM modeli. Şimdi o kamyonlardan 20 tanesi ticari trafiğe çıkmaya başladı.
Verilen bilgiye göre kamyonlardan on dördü, Volvo'nun Göteborg'un hemen dışındaki ağır kamyon fabrikasında yapılan operasyonlarda kullanılacak. Volvo Trucks'ın 2040 yılına kadar yüzde 100 fosilsiz bir tedarik zincirine sahip olmayı amaçlayan sürdürülebilirlik hedefine de katkıda bulunacak teslimatta 20 kamyondan dördünün fosilsiz çelik içerdiği açıklandı. 


DFDS’ye yapılan teslimatla ilgili bir açıklama yapan Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, "Örnek olarak liderlik etmeye kesinlikle inanıyoruz ve sıfır egzoz emisyonlu kamyonları kendi gelen mal akışımızda kullanmaya başlamak, sürdürülebilir bir taşımacılık sistemi oluşturma stratejimizin önemli bir parçası. Bu yolculukta bir ortak olarak DFDS'ye sahip olduğumuz için gerçekten gurur duyuyorum” dedi. 

Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi


Elektrikli, sıfır egzoz emisyonlu kamyonların kullanılmasının DFDS'nin 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefinin bir parçası olarak öne çıktığını kaydedildiği açıklamada DFDS Başkan Yardımcısı ve Lojistik Bölüm Başkanı Niklas Andersson şunları söyledi: "Geleneksel dizel kamyonlarımızı elektrikli Volvo FM gibi alternatiflerle değiştirmek, karbon emisyonlarımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak. Ancak bu çaba, finansal yatırımdan çok daha fazlasını gerektirir. İklim hedeflerimizi gerçeğe dönüştürmek için enerji sağlayıcıları ve Volvo Trucks gibi sektör liderleriyle çalışmak önemli. Geçiş, toplumun çeşitli alanlarında doğru altyapı ve iş birliğini gerektiriyor ve tek başına çalışarak bu elde edilemez."


2030 hedefi: yüzde 50 elektrikli kamyon
Volvo Trucks, 2019 yılında tamamen elektrikli kamyon üretimine başladığından beri, dünya çapında 38'den fazla ülkede 4.300'den fazla elektrikli kamyon sattı. Seri üretimdeki altı elektrikli modelle endüstrinin en geniş ürün yelpazesini sunan Volvo Trucks'ın küresel hedefi, 2030'da sattığı tüm yeni kamyonların yüzde 50'sinin elektrikli olması.
 

Editör: Akın Öcal