Belçika’da batarya montaj tesisiyle ilgili açıklama yapan Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, şunları söyledi: "Bu yatırım, kamyon taşımacılığını elektrikli hale getirme konusundaki güçlü kararlılığımızı gösteriyor. 2030 yılına kadar küresel olarak sattığımız tüm kamyonların en az yüzde 50'si elektrikli olacak ve 2040 yılına kadar karbon nötr bir şirket olacağız.”

Yeni batarya tesisinde, Samsung SDI'nin hücreleri ve modülleri, Volvo Trucks'ın . Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX ağır hizmet tipi elektrikli serisi için özel olarak hazırlanmış batarya paketlerinde birleştirilecek. Seri üretim bu yılın üçüncü çeyreğinde başlayacak.

Daimler Truck’tan Yeşil Hidrojende Stratejik İş Birliği Daimler Truck’tan Yeşil Hidrojende Stratejik İş Birliği

Daha kısa teslim süreleri ve artan döngüsellik

Volvo Trucks araçları için her batarya paketi 90 kWh kapasiteye sahip ve müşteri yük kapasitesi ve menzil ihtiyaçlarına göre bir kamyonda altı adede kadar batarya paketine (540 kWh) sahip olmayı seçebiliyor.

Roger Alm, "Batarya montaj sürecini üretim akışımıza entegre ederek, müşterilerimiz için teslim sürelerini kısaltabilir ve yüksek performanslı bataryaları güvence altına alırken aynı zamanda döngüselliği artırabiliriz" diyor.

Volvo Trucks'ın akülerinin daha sonra yenilenebilecek ve daha sonra yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlandığı ifade edilirken üretim tesisinin kendisi yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışacağı vurgulanıyor.

Bu yıl Avrupa'da üç adet ağır hizmet tipi tamamen elektrikli kamyonun üretimine başlayacak olan Volvo Trucks, dünya çapında şehir dağıtımı ve çöp elleçlemeden bölgesel taşımacılık ve inşaat işlerine kadar geniş kapsamlı toplam altı elektrikli kamyon modeli sunacak.

2019'da elektrikli kamyonların seri üretimine başladıklarını belirten Roger Alm, hem Avrupa hem de Kuzey Amerika'da pazar lideri olduklarını açıklayarak, “Şarj ağlarının hızlı gelişimi ve akü teknolojisindeki gelişmelerle, çok yakın bir gelecekte tüm kamyon endüstrisinde hızlı bir dönüşüm göreceğimize inanıyorum” dedi.

Editör: Akın Öcal