Elektrikli taşımacılığa geçişin erken Avrupalı markalarından olan Volta Trucks ile elektrifikasyon altyapısı için Siemens Smart Infrastructure ile bir niyet mektubu imzaladı. Volta Trucks’ın müşterilerine şarj altyapısı ve yazılımı sağlama temelindeki iş birliğiyle ticari filoların elektrifikasyonuna geçişlerini hızlandırılması, basitleştirilmesi ve risklerin azaltılması hedefleniyor.

Söz konusu ortaklığın Volta Trucks'ın ticari araç filosunun elektrifikasyonundaki çözümleri ve operasyonel uzmanlığı ile Siemens'in elektrikli araç destek çözümlerindeki küresel deneyimini bir araya getirmeyi amaçladığı kaydediliyor. Ortaklığa yazılım kontrol sistemleri, tesis elektrifikasyonu, şarj altyapısı, enerji yönetimi, bina ekipmanı ve proje finansmanı dahil olduğu açıklandı.

MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor

Dünyanın ilk amaca yönelik, tam elektrikli 16 tonluk ticari aracı olan Volta Zero, kentsel dağıtım için, baştan sona tamamen elektrikli bir kamyon olarak tasarlandı. Sıfır egzoz emisyonlu elektrikli aktarma organları, yenilikçi kabin tasarımı ve güvenlik öncelikli bir yaklaşımla sürücüsüne yüksek bir görüş sağlayan Volta Zero, şehir içi dağıtım amaçlı olarak tanıtılıyor.

Avrupa'da bugüne kadarki en büyük orta hizmet elektrikli kamyon siparişini Volta Trucks, 2021'de DB Schenker'den almıştı. Yaklaşık 1.500 tam elektrikli Volta Zero malları dağıtım merkezlerinden şehir merkezlerine ve kentsel alanlara taşımak için DB Schenker'in Avrupa terminallerinde kullanılacağı açıklandı. Paris caddelerinde gerçek koşullarda test edilen araçlar, 2023 yılının başından itibaren pilot olarak DB Schenker filosunda çalışmaya başlanacak.

Editör: Akın Öcal