Geçtiğimiz haftalarda Maxus’un elektrikli ticari araçlarla Türkiye pazarına gireceği haberinin ardından bugün (2 Haziran 2023) Doğan Trend Otomotiv distribütörlüğünde markanın elektrikli eDelivery 3 modelinin basın lansmanı gerçekleştirildi.

Renault ve Geely Ortaklığına Aramco da Katılıyor Renault ve Geely Ortaklığına Aramco da Katılıyor


Soysal: "Elektrikli pick-up Maxus T90 da Türkiye'ye gelebilir"
2023 yılı için 500 adet satış hedeflendiğini açıklayan Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, gelecek dönemde markanın büyük segmentteki hafif ticari aracı eDeliver 9 ve Avrupa’da satışa sunulan ilk elektrikli pick-up modeli T90’ı da talep doğrultusunda Türkiye’ye getirebileceklerini kaydetti.

Çinli SAIC Grubu’na bağlı olan Maxus’un şu an tek model ve van gövde yapısıyla Türkiye’de satışa sunulan eDelivery 3 modelinin fiyatı 989,000 TL olarak açıklandı.

Çin’de üretilerek ülkemizde satılan ilk elektrikli hafif ticari araç modeli olmasının yanı sıra ülkemizde satışa sunulan ilk elektrikli araç modellerinden biri olarak otomotiv tarihinde yerini alan Maxus, 2022 yılında Avrupa’da 18,120 adet satışa ulaşarak Pazar payını arttırmıştı.


Menzili şehir içinde 371 kilometre
Şehir içinde menzili 371 kilometre olarak açıklanan ve WLTP döngüsündeki menzil değeri ise 238 kilometre olan 50,23 kWsa batarya kapasitesine ve 90 kw (120 beygir gücü) motor gücüne sahip. 

905 kilogramlık taşıma kapasitesi
12 kilometre azami hız ve yüzde 5-80 arası 45 dakikada hızlı şarj (DC) özelliğine sahip olan Maxus eDelivery 3, 4,8 metreküplük yükleme hacmi ve 905 kilogramlık sınıfında iddialı bir değer olan azami yük taşıma kapasitesine sahip. 


Yük alanında 1,330 mm yükseklik sunan 180 derece açılabilir arka kapıları ve yolcu tarafında kayar yan kapı özelliği ve yan duvarları kaplanmış yük alanında bağlama kancalarıyla dikkat çekiyor. 

Ana hedef e-ticaret ve filolar
ESP, yokuş kalkış asistanı, hız sabitleyici, geri görüş kamerası ve arka park sensörleriyle tanıtılan Maxus eDelivery 3 konfor donanımlarında ise koltuk ısıtma ve otomatik klimaya sahip.
Yüzde 70-80 e-ticaret ve lojistik dağıtım şirketlerinin filolarının hedeflendiği açıklanan Maxus eDelivery 3’ün yüzde 20-30 arasında bireysel kullanıcıların ve KOBİ’lerin de ilgisini çekeceği kaydedildi. 

Aracın özellikle toplam sahip olma maliyetlerinde ortaya çıkan yakıt maliyetlerindeki avantaj ve karbonsuz taşımacılıktaki avantajlarına değinen Doğan Trend CEO’su Kağan Dağtekin, Türkiye’nin bir hafif ticari araç ülkesi olduğunu ve Maxus ile bu önemli pazarda şimdiden yerlerini almak istediklerini aktardı. 

Editör: Akın Öcal