Opel Classic uzmanları bir müzayedede bir teslimat aracına ait sekiz eski fotoğraf keşfetti. Bugüne kadar yayınlanmayan fotoğraflar, bugünün tasarımlarına benzeyen araç mimarisi, dünya çapında yayılmadan ve standart haline gelmeden yıllar önce Opel'in 1930'ların ortalarında modern görünümlü bir teslimat aracının üretime hazır olduğunu gösteriyor.

Opel Classic Müdürü Leif Rohwedder konuyla ilgili: “Opel tarihi arşivinde böyle bir resim yoktu. Bildiğimiz kadarıyla, araç hakkında şimdiye kadar hiçbir yayın yapılmadı. Bu eşsiz prototip hakkındaki bilgiler onlarca yıldır ortadan kaybolmuştu” dedi.

Motor üstü kabinde öncü markalardan

Fotoğraflar, tamamen geliştirilmiş bir Blitz hafif ticari aracın öncü tasarımını gösteriyor. Resimlerin arkasına kurşun kalemle proje adı 1.5-23 COE olarak yazılmış. Rakamlar motor hacmini (1.488 cc) ve yaklaşık dingil mesafesini (2.400 mm) ifade ederken “COE”, “cab over engine” (motor üstü kabin) anlamına geliyor.

Konsept 1930'lar için oldukça gelişmiş olarak kabul ediliyor. Geleneksel uzun motor kaputu olan araçlara kıyasla tasarım, büyük bir kargo hacmini korurken daha kompakt dış boyutlara izin veriyor. Motorun koltuk sırasının altına veya biraz önüne yerleştirildiği görülüyor.

Yapılan açıklamaya göre İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden önce, bu tür araçlar yalnızca ABD, Almanya ve Fransa'da bulunuyordu. Her ikisi de 1930'ların başlarından kalma sadece iki Alman COE (motor üstü kabin) aracı vardı ve bu araçlar basit kutu şeklinde bir kabine sahiptiler ve iki zamanlı iki silindirli motorlarla çalıştırılıyordu. O zamanlar pazar, uzun motor kaputu olan araçları kamyonları tercih ediyordu.

Blitz van, ilerici konsepte uyan basit, işlevsel bir tasarıma sahip olan, bir Opel araçtı. Siyah çamurluklar çağdaş Opel kamyonlarınınkilere benziyordu, “art decor” tasarım ise 1930'lardaki tüm Opel binek otomobillerinin karakteristik bir özelliğiydi. Süsleme aynı zamanda yatay çizgileri vurgularken o günlerde teslimat kamyonları için oldukça sıra dışı olan sevimli bir yüz kazandırıyordu.

O zamanlar ticari araçlarda pazar lideri olduğu kaydedilen Opel, hafif ticari aracı üretmek için Olympia'nın 1.5 litrelik motoru veya efsanevi Blitz kamyonunun aksları gibi diğer modellerin bileşenlerini kullandı. Gövde yapısı zamanına göre önde olduğu görülürken bölme duvarı, kargo alanı tabanı ve çatının bir kısmı dışında, gövdenin tamamen çelikten yapıldığı göze çarpıyor.

Yapılan açıklamaya göre Blitz 1.5-23 COE'nin teknik detayları hakkında fazla bir şey bilinmiyor. Ancak Opel arşivinde 1937 model yılı için İngilizce bir broşür bulundu. Belge, bir tonluk motora ek olarak, altı silindirli motora ve çift arka lastiklere sahip 1,5 tonluk bir varyantın da planlandığını gösteriyor. Arşivdeki benzer çizimler bir platform kamyonu ve Blitz 1.5-23 COE'nin 15 kişilik minibüs versiyonuna da işaret ediyor.

Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar

Blitz van prototip olarak kaldı

Blitz teslimat aracı üretime giremeden prototip olarak kaldı. En büyük neden muhtemelen Almanya'nın 1930'ların ikinci yarısındaki savaş hazırlıklarına başlaması olduğu düşünülüyor. O dönem hafif ticari araçlara ihtiyaç kalmamıştı ve Opel üretimi durdurmak zorunda kalacaktı ve Blitz 1.5-23 COE böylece bir prototip olarak kaldı.

Opel, 1950'lerden bu yana dağıtım araçlarının gelişimini sürdürerek, günümüzün başarılı hafif ticari araç üçlüsü olan kompakt Opel Combo, çok yönlü Opel Vivaro ve daha büyük Opel Movano olgunluk dönemini yaşıyor.

160. yıldönümünü bu yıl kutlayan Opel, elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli hafif ticari araç modelleriyle pazarın iddialı markalarından biri olmaya devam ediyor.  

Editör: Akın Öcal