Volvo Trucks’ın Türkiye distribütörü Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. tarafından Türkiye’de teslimatı yapılan ilk elektrikli çekici filosu olarak önem taşıyan teslimat töreni, İstanbul’un ilk elektrik santrali olan Santral İstanbul Müzesi’nde 14 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. ev sahipliğinde gerçekleşen teslimat törenine Volvo Trucks yetkilileri, Unilever Türkiye ve Arıç Lojistik yöneticileri katıldı.


İyi bir ekosistem için ortak hareket şart!
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. Genel Müdürü Eşref Zeka, “Bu teslimatla birlikte ülkemiz taşımacılık sektörü yeni bir döneme adım atıyor.  Bu uzun bir yol ve başarılı olmak için birçok ortak anlayışın bir araya gelmesi gerekiyor. Ekosistemimizin düzelmesi için paydaşların tamamının ortak hareket etmesi lazım. Bu değişim bir bireyin veya şirketin inisiyatifi ile olamaz. Bu transformasyon paydaşların aynı bilinçle hareket etmesi ile gerçekleşecek. Volvo Trucks sektörde en geniş ürün gamıyla elektrikli kamyonda Pazar lideri olan bir marka Marubeni sürdürülebilirlik anlamında farkındalığı yüksek bir şirket. Bugün Unilever, Arıç Lojistik, Marubeni ve Volvo Trucks hep beraber ülkeye önemli bir katkı sağlayacak bir adım atıyoruz” dedi. 


Volvo Trucks’ın 2050 hedefi 0 emisyon
Daha sonra konuşan Volvo Trucks Ortadoğu ve Türkiye Direktörü Björn Andersson ise dünya nüfusuyla birlikte taşımacılık ihtiyacının da arttığını kaydederek, çevreye zararlı gazların azaltılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Andersson, Paris Anlaşması’na bağlı olduklarını ve Volvo Trucks’ın 2030 hedefinin karbon emisyonlarında yüzde 50 azalma ve 2050 hedefinin ise 0 emisyon olduğunu açıkladı. Andersson, “Elektromobiliteyi, fosil yakıtsız taşımacılığa ulaşmanın ana çözümü olarak görüyoruz. Farklı uygulamalar ve segmentler için çok geniş elektrikli kamyon seçeneğine sahibiz. Elektrikli kamyonlarımız tek bir şarjla yaklaşık 300 kilometrelik bir menzile sahip. Şarj süreleri ve pil teknolojileri ilerledikçe, gelecekte daha da uzun menzillere sahip olmayı planlıyoruz” dedi. 


Araçlar yeşil enerjiyle şarj edilecek
Törende söz alan Unilever Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu Tedarik Zinciri ve Müşteri Operasyonları Başkanı Graham Sommer ise konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Unilever Türkiye olarak Volvo Trucks, Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. ve Arıç Lojistik ile iş birliği içerisinde, Türkiye’nin ilk elektrikli çekicilerini lojistik operasyonlarımıza dahil ederek Türkiye’de bir ilke imza atmaktan gurur duyuyoruz. Unilever olarak 2039 yılına kadar değer zincirimiz boyunca net sıfır emisyon elde etmek için üretim ve lojistik operasyonlarımızda yenilenebilir enerji kullanımını her geçen gün artırıyoruz. Yüzde 100 yeşil enerjiden elde edilen elektrik kullanan Besan fabrikamızda şarj olarak çalışacak bu elektrikli çekiciler, yılda 215 ton karbon emisyonunu azaltacak. Bu da 1287 ağacın karbon emilimine veya Dünyanın çevresini dört kez dönen bir çekicinin karbon emisyonunun azaltılması anlamına geliyor. İlerleyen dönemde de yeşil lojistik alanındaki ayak izimizi büyütmeye yönelik çalışmaya devam edeceğiz.”


Elektrikli araçlara Volvo’dan esnek kredi
Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. Kamyon Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Kıvanç Kızılkaya ise Türkiye’de taşımacılığın dönüşümünde çok önemli bir noktada durduklarını belirterek “Farklı ihtiyaçlara yönelik 5 farklı Volvo Trucks elektrikli kamyon modelimiz, yük taşımacılığı, lojistik, madencilik, inşaat ve benzeri sektörlerin hizmetine hazır durumda” dedi
Volvo Trucks – Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. iş birliğiyle iş ortaklarına sürdürülebilirlik konusunda sadece elektrikli araç çözümleri değil finansal çözümleri de sunduklarını belirten Kıvanç Kızılkaya, teslimatı gerçekleşen araçların finansmanının Volvo Finansal Hizmetler Türkiye tarafından sağlandığını belirtti. Kıvanç Kızılkaya, Volvo Finansal Hizmetler’in Volvo Group’un ve Marubeni Corporation’ın “sürdürülebilirlik” stratejileri doğrultusunda, elektrikli araçlar için müşteri ihtiyaçlarına uygun esnek kredi çözümleri sunmaya devam edeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı. Kızılkaya, Arış Lojistik’e teslim edilen elektrikli çekicilerin bütün yol, hava ve operasyon şartlarının gözden geçirilerek yapıldığını ve 8 yıllık garanti sürecinde müşterilerinin yanında olacaklarını da kaydetti. 


Lojistiğin geleceği sürdürülebilir çözümlerde 
Törende konuşan Arıç Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Arıç ise lojistik sektörünün gelecekte sürdürülebilir ve verimli çözümlerle büyüyeceğini ön gördüklerini söyleyerek bu doğrultuda ilk adımlarını Volvo Trucks ve Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. gibi güvenilir ve güçlü iş ortaklarıyla atmaya karar verdiklerini vurguladı. Elektrikli Volvo çekicilerinin sektördeki dönüşümün sembolü olacağını ümit ettiğini belirten Bahattin Arıç tüm iş ortaklarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Hyundai’nin Hidrojenli Kamyonları İsviçre’de 10 Milyon Km’yi Aştı Hyundai’nin Hidrojenli Kamyonları İsviçre’de 10 Milyon Km’yi Aştı


Volvo Trucks elektrikli ürün ailesi
Volvo Trucks’ın Türkiye pazarında satışa sunulan beş farklı elektrikli modeli bulunuyor. Elektrikli Volvo FH, ulusal ve uluslararası taşımacılık için geliştirilen sessiz ve sıfır emisyona sahip bir ağır yük kamyonu olarak öne çıkıyor. Elektrikli Volvo FH, 35. yaşını kutlayan Volvo FH modelinin gelecekteki temsilcisi olarak görülüyor. Elektrikli Volvo FM, işlevselliği, geniş görüş açısı ve manevra kabiliyeti ile bölgesel taşımacılık ve şehir içi taşımacılık için çevreci, sessiz bir çözüm sunuyor. Elektrikli Volvo FMX, kentsel inşaat projeleri, maden vb. projeler için sıfır emisyona sahip bir iş kamyonu olarak hizmet veriyor. Elektrikli Volvo FL/FE modelleri ise esneklik ve manevra kabiliyeti gerektiren şehir içi taşımacılık ihtiyaçlarına çevreci çözümler sunuyor.
 

Editör: Akın Öcal