Le Mans’tan Daytona’ya ve Monaco’ya kadar zorlu motor yarışlarında iddialı bir şekilde yer alan Ford, en ekstrem offroad mücadelesi olan Dakar Rallisi’nde yarışacağını duyurdu. Ford Ranger ve Ranger Raptor'un ekstrem yarış versiyonları, Ford Performance'ın 2024 ve sonrasındaki zorlu Dakar Rallisi de dahil olmak üzere küresel arazi yarışlarına doğru genişlemesinin yolunu açacağı kaydedildi. 
Dakar Rallisi'nde yarışmak için orta vadeli planın ilk adımı olarak araç geliştirme, servis ve etkinlik yönetimi için uzun süredir ortaklık yapılan M-Sport ve Neil Woolridge Motorsport (NWM) ile iş birliği içinde bitirmek ve öğrenmek olarak gösterildi. 
Zorlu yarışın zorluklarının farkında olduklarını belirten Ford Performance Motorsports Global Direktörü Mark Rushbrook, “Ranger T1+ ve uzmanlıklarını ortaya koyan M-Sport ve NWM gibi ortaklarla bitirip öğrenmeliyiz. Birlikte, Arap Yarımadası'nın kum tepelerinde inanılmaz şeyler yapabiliriz" dedi. 
Sadece kazanmak için yarışmadıklarını aynı zamanda müşterileri için daha iyi ürünler geliştirmek için de yarışıyoruz söyleyen Rushbrook, şöyle devam etti: "Dakar'daki ilk seferimiz, gelecekte nasıl rekabet edeceğimize dair bilgi vermeye yardımcı olacak bir öğrenme macerası olacak."

Ineos Pick-Up Pazarına Grenadier Quartermaster’la Girdi Ineos Pick-Up Pazarına Grenadier Quartermaster’la Girdi


5-19 Ocak tarihlerinde Suudi Arabistan'da gerçekleşecek olan 2024 Dakar Rallisi'nde Rally Raid T1+ kategorisinde amaca yönelik üretilmiş, yüksek performanslı bir Ford Ranger yer alacak. 
Ford Performance, M-Sport ve NWM ortak ekibi 2023 yılına kadar bir dizi geliştirme uygulamalarını 3,5 litrelik EcoBoost motora sahip önceki nesil Ranger'ı temel alan Ranger T1+ ile test ediyor. Test yarışları Temmuz ve Ekim aylarında İspanya'nın Baja España Aragón ve Fas'ın Rally du Maroc rallilerinde yapılacak. 
2025 Dakar Rallisi için Ford Performance ve M-Sport, Dakar'ın T1+ sınıfı düzenlemelerine göre tasarlanmış ve üretilmiş, tamamen yeni, özel yapım bir Ranger Raptor geliştiriyor.
M-Sport Genel Müdürü Malcolm Wilson, yaptığı açıklamada "Dakar Rallisi, gerçekten de küresel off-road yarış etkinliklerinin zirvelerinden biri. Ford ile FIA WRC ralli yarışlarında yıllar içinde büyük başarılar elde ettik ve aynı enerji ve çabayla Dakar'da Ranger ile yarışmak için sabırsızlanıyoruz" dedi.
 

Editör: Akın Öcal