KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) markaların satış ve iletişim başarılarını ödüllendirmek amacıyla organize ettiği ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, sektörü bir araya getirdi. 
4 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen gecede, satış ve iletişim ana kategorilerinde olmak üzere toplam 20 dalda ödüller sahiplerini bulurken törenin sunuculuğunu Yetkin Dikinciler ve Ece Dizdar yaptılar.
Geceye ev sahipliği yapan ODMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt bu yıl on üçüncüsü düzenlenen Satış ve İletişim Ödülleri, ODMD Gladyatörlerine katılan tüm adayları ve etkinliği düzenleyenleri tebrik ederken 2023 yılına dair temennilerini de paylaştı; “Öncelikle 2023 yılının herkes için başta barış, sağlık ve huzur dolu bir yıl olmasını temenni ederek başlamak istiyorum. Her sene bizleri buluşturan ve sektörümüzün gelenekselleşen ödül töreninde yeniden, geçmiş yıllarda olduğu gibi daha geniş bir katılım ile yüz yüze gelebilmenin heyecan ve mutluluğu ile, konseptimizi bu yıl ‘Zamanı Geldi’’ olarak belirledik” dedi.
Satış Ödülleri kategorisinde; En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası, En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası, En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli, En Çok Satılan Otomobil Modeli, En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası, En Çok Satılan Otomobil Markası ve En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası kategorilerindeki birinciler, ODMD veri tabanına işlenen yıllık satış adetleri sonuçlarına göre belirlendi.
Bu değerlendirmelere göre en çok satılan hafif ticari araç modeli Türkiye üretimi Ford Courier olurken, Türkiye’de en çok satılan hafif ticari araç markası Ford oldu.
ODMD verilerine göre en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası ise 2021 yılı sonunda Türkiye’de satılmaya başlayan Renault Express oldu.
Türkiye’de en çok satılan otomobil modeli Fiat Egea’nın başarısı Fiat markasına en çok satılan otomobil markası ödülünün yanı sıra Türkiye’nin en çok satılan otomobil ve hafif ticari araç markası ödülünü de getirdi. Verilen bu ödüllere ek olarak en hızlı büyüyen otomobil markası ise Cupra oldu. 

2022 İletişim Ödülleri:
Yılın Dergi Uygulaması: Land Rover - Defender Dergi İlanı
Yılın Radyo Uygulaması: Hyundai - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Yılın Outdoor Uygulaması: Dacia - Otomobilsiz Kent Günü
Yılın Dijital Deneyim Uygulaması: Ford - Türkiye Dijital Stüdyo Metaverse Projesi
Yılın Gazete Uygulaması: Jeep - Çengel Bulmaca
Yılın PR/Etkinlik Uygulaması: BMW - Contemporary İstanbul & Jeff Koons Ziyareti
Yılın Sosyal Medya Uygulaması: Volkswagen - Volkswagen Tutkunuyum  Demeden, Volkswagen Tutkunu Olduğunu Anlat. #Loveswagen
Yılın TV Uygulaması: Mercedes - EQ & Kıvanç Tatlıtuğ
Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: Mercedes - EML'miz Geleceğin Yıldızı
Yılın Sürdürülebilirlik Projesi: Borusan Otomotiv - Anahtar Kadında
Yılın Entegre İletişim Kampanyası: Toyota - Corolla Cross Hybrid Lansmanı
Yılın Jüri Özel Ödülü: Toyota - Özel Olimpiyatlar Türkiye Karma Basketbol Projesi
Yılın Basın Lansmanı: Dacia - Jogger Lansmanı
 

Editör: Akın Öcal