FIAT markası, ODMD – Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği tarafından bu yıl on üçüncüsü düzenlenen; ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, 2022 Gladyatörleri 2022’de, Yılın En Çok Tercih Edilen Otomobil Markası olarak ödüllendirildi. 
FIAT Marka Direktörü Altan Aytaç; 2022 yılını 146 bin 435 adet satış ve yüzde 18,7’lik rekor seviyede pazar payı ile tamamladıklarını vurguladı ve FIAT modellerinin gördüğü yüksek talepten büyük memnuniyet ve gurur duyduklarını belirtti. Dünyada ve ülkemizde pek çok belirsizliğin yaşandığı zorlu bir yılı daha geride bıraktıklarını söyleyen Aytaç “Yaşanan tüm belirsizlik ve zorluklara rağmen, 2022 yılında da FIAT markası olarak yine çok önemli iş sonuçlarına imza attık. Bugün, Türkiye pazarındaki liderliğimizi daha da güçlü bir şekilde sürdürüyor olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Dördüncü kez üst üste elde ettiğimiz toplam pazar liderliğimizin üstüne bu sene uzun bir aradan sonra otomobil pazarında da liderliği yakalıyor olmamız bu yılki çalışmalarımızın kıymetini bir kat daha arttırıyor” dedi. 

Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu

Altan Aytaç sözlerine şöyle devam etti: “Yılın başında Egea Cross Wagon’u ve Hibrit motor seçenekli Egea’yı dünya ile eş zamanlı olarak tanıttık. Mart ayında ise model ailesinin dizel otomatik vitesli versiyonları ile hibrit motor seçenekli modellerimizin lansmanını gerçekleştirdik. Hibrit motorlu Egea’ları dünyada ilk kez Türk basın mensupları kullandı. Geçtiğimiz sene Türkiye’de Yılın Otomobili seçilen Egea Cross’tan sonra bu yıl Egea Hibrit Lansmanı gazeteci oylarıyla “Yılın Lansmanı” seçildi. Bu anlamlı ödül de bizleri çok mutlu etti” dedi.
Aytaç, “Egea Ailesi, 2022 yılında toplam 97 bin adedin üzerinde satış başarısına imza attı. Egea Sedan modelimiz lansmanından bugüne yedi yıldır “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” olmayı sürdürdü. Tofaş Fabrikası’nda üretilen Egea Ailesi’nin 2015 yılından bugüne kadar Türkiye pazarındaki satış adedi 443 bin adedi geçti. 2021 yılında aileye eklenen, ürün gamının SUV sınıfındaki temsilcisi Egea Cross ise 2022 yılında Türkiye SUV Segmenti Lideri oldu. Egea Cross, pazarda 26 bin 341 adetlik bir satış rakamına ulaştı ve büyüyen SUV sınıfında ilk kez liderliği elde etti. 


Hafif ticaride yüzde 18,7 Pazar payı
Otomobil pazarındaki performanslarının yanı sıra hafif ticari araç pazarında da performansımızı koruduklarını kaydeden Aytaç, “Toplam pazarda yüzde 18,7’lik pazar payına ulaşarak 2000’li yılların en yüksek Pazar payına eriştik.  Bu başarıda, müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak geliştirdiğimiz, teknoloji ve güvenlik donanımına sahip, sağlam ve dayanıklı ürünlerimizin yanı sıra mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak için sürekli yenilediğimiz hizmetlerimizin de önemli bir payı var. Ayrıca tüm ürün ve hizmetlerimizin Türkiye’de müşterilerimizle buluşmasını sağlayan ve her zaman ilk günkü enerji ve heyecanla çalışan FIAT bayilerimizin ve Tofaş çalışanlarının  payı çok büyük. Bu büyük ekipteki tüm arkadaşlarımı tebrik ediyor, emekleri, katkıları ve özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum” dedi. 
 

Editör: Akın Öcal