Ford, 2022'de Avrupa'nın ticari araç satış lideri olurken art arda sekiz yıl pazar liderliğini de ilan etti. Avrupa’da 1 ton segmentinde en çok satılan ticari van unvanı Ford Otosan Kocaeli Fabrikalarında üretilen Ford Transit Custom’ın oldu. 
Transit Custom’ın başarısı ve Ford Otosan’ın üretim gücüyle Ford, yüzde 15 ile Avrupa’daki şimdiye kadarki en yüksek toplam pazar payına ulaşırken; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan, İrlanda, Portekiz, Romanya, İsveç ve Türkiye olmak üzere 11 ülkedeki pazar payını yıldan yıla da artırdı. 
Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep: “Sekiz yıl üst üste Avrupa pazar liderliği rekorunu kırmak, ticari müşterilerimizin Ford'a duyduğu güvenin bir göstergesi. Benzersiz yazılım, şarj ve hizmet platformumuzu Avrupa genelinde kullanıma sunarken, üretkenlik için müşterilerimizin güvenilir ortağı olmaya devam edeceğiz” dedi.
2021’de elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin 2026 yılına kadar hayata geçirilmesi için 2 milyar avroluk bir yatırım planı duyuran Ford Otosan, Ford’dan Romanya’daki fabrikasını 2022 yılında devralmıştı.

Yeni Elektrikli Mercedes eSprinter 440 Km Menzille Tanıtıldı Yeni Elektrikli Mercedes eSprinter 440 Km Menzille Tanıtıldı


Ford Otosan’ın elektrifikasyon yolculuğundaki önemli kilometre taşlarından biri E-Transit oldu. Ford Otosan 2022 yılının ikinci çeyreğinde Ford’un Avrupa’daki ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’i, elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük fabrikasında hattan indirdi. Dev lojistik şirketlerinin filolarına giren E-Transit, geçtiğimiz yılın haziran ayından bu yana Avrupa’da 2 tonluk elektrikli ticari araç segmentinde en çok satan araçlar arasında yer alıyor. 
2023 yılından itibaren Ford Otosan, ‘Yeni Nesil Transit Custom’ ailesinin dizel ve şarj edilebilir, hibrit elektrikli versiyonları ile tam elektrikli ilk versiyonu da Kocaeli fabrikalarında üretmeye başlayacak.
 

Editör: Akın Öcal