Toyota, Brüksel Belçika’da düzenlene 2023 Kenshiki Forum’da en yeni elektrikli konseptlerini, teknolojilerini ve yeniliklerini paylaşırken markanın büyük van modeli olarak pazara giren PROACE MAX’ın da dünya lansmanı gerçekleştirildi.
Japonca’da “iç yüzünü anlamak” şeklinde ifade edilen Kenshiki Forum’un beşincisi Toyota Avrupa’nın merkezinin yer aldığı Brüksel’de düzenlendi. Toyota’nın Avrupa’da satışa sunduğu büyük van modeli PROACE MAX’in dünya lansmanın da gerçekleştirildiği etkinlikte Toyota Professional’ın orta segment van modeli yeni PROACE ile küçük van modeli PROACE CITY’nin de yenilenen modelleri ilk defa kamuoyu önüne çıktı. 

Forum’da ayrıca dünyanın en çok satan pick-up modellerinden Toyota yeni Hilux Hybrid 48V versiyonu sergilenirken, markanın geçtiğimiz aylarda tanıttığı hidrojenli pick-up prototipi hidrojenli Hilux’la ilgili detaylar da paylaşıldı. 

Kenshiki Forum’da Toyota’nın ticari araçlarda 2016 yılından beri gösterdiği güçlü büyüme de masaya yatırıldı. 20216 yılında o dönem PSA Grubu’yla başlayan işbirliği ve Proace modelinin yollara çıkmasıyla 46,000 satış adedi ve yüzde 1,8 Pazar payına sahip olan Toyota, 2019 Proace City ve yenilenen Hilux’ın etkisiyle 2022 sonunda 119,000 adet satışa ve Avrupa’da yüzde 5,6 Pazar payına ulaştı.

Toyota, 2023 yılında ise şu ana kadar 140 bin adedin üzerinde ticari araç satışı rekora imza atarken tamamlanan hafif ticari araç yelpazesiyle 2025 yılında 180 bin adedi aşarak yüzde 7’lik pazar payı ile Avrupa’da en çok satan 6 markadan biri olmayı hedeflediğini açıkladı.

Toyota Türkiye ticari satışlarında Avrupa’da ilk 5’te

Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı

Toyota’nın hafif ticari araçlarında önemli bir yere sahip olan Türkiye’de 2023 yıllının İlk 10 ayında 9 bin 612 adet Toyota hafif ticari araç satışı gerçekleşti ve bu adetlerle Toyota Türkiye, Avrupa Toyota Professional satışları içerisinde ilk 5’te yer aldı. Aslında bu adetlerin Avrupa pazarına göre daha kısıtlı model çeşitliliği ile sadece küçük ticari araç modeli Proace City ve Hilux ile gerçekleştirilmesi Türkiye’de markanın gelecek yıllarda daha Pazar kazanma potansiyeli olduğuna işaret ediyor. 

Ticari araç gamı PROACE MAX ile tamamlandı
Toyota, Brüksel’de tamamen yeni Toyota PROACE MAX de tanıttı. Toyota-Stellantis iş birliğinin genişleyen kapsamının bir göstergesi olan PROACE MAX ile Toyota, Avrupa toplam hafif ticari araç pazarında yüzde 31 paya sahip olan büyük van pazarından da pay almak istiyor. 

Toyota’nın Avrupa’daki ilk büyük boyutlu ticari aracı olan PROACE MAX, sınıfının en yüksek menzil değeri olan 420 km ile elektrikli versiyona da sahip olacak. Dizel motor PROACE MAX versiyonu da müşteri seçenekleri arasında yer almaya devam edecek.  

PROACE MAX, aynı zamanda 3 uzunluk ve 3 yükseklik seçeneğiyle altı farklı ölçü ve iki farklı aks aralığı ölçüsüyle tercih edilebilecek. 17 metreküplük yükleme hacmine sahip olan elektrikli PROACE MAX, 270 HP (200 kW) ve 410 Nm tork değerleriyle dikkat çekiyor. 1,500 kg taşıma kapasitesiyle de sınıfının en yüksek değerini sunan PROACE MAX, dizelde 3000 elektriklide 2,400 kg çekme kapasitesi sunuyor. 

Yüksek performanslı 110 kWh batarya daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunda, uzun yolculuklarda arıza süresini en aza indirmek için 150 kW’a kadar çıkabilen hızlı şarj sistemi ile 55 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor.

Toyota PROACE MAX elektrikli modelin yanı sıra verimli ve düşük emisyonlu 120-180 HP arasında güçlere sahip seçeneğiyle de tercih edilebilecek. Hem elektrikli hem de dizel versiyonlar, büyük boyutlu ticari van sektöründeki satışların büyük çoğunluğunu karşılayacak şekilde önden çekişli olarak sunulacak.

Bağlantılı teknolojilerle donatılan Toyota PROACE MAX, dış tasarımında yenilikler, modelin diğer platform kardeşlerinde olduğu gibi sınırlı olsa da 7 inç renkli dijital gösterge ekranının yanı sıra yüksek çözünürlüklü 10 inç dokunmatik ekrana sahip iç kabinde ve güvenlik donanımlarıyla güncel bir araç olarak pazara çıkıyor.

PROACE ve PROACE CITY modelleri yenilendi
Toyota Professional  yeni bir ön tasarımla dikkat çeken orta segment van modeli PROACE ve küçük van modeli PROACE CITY modellerini de ilk defa  Kenshiki Forum’da sergiledi. 
Ön farların arasında bir panjura yer verilmemesiyle sofistike ve ayırt edici bir görünüm yaratılırken, trapez şeklindeki alt ön panjur, Toyota’nın ürün gamındaki diğer modellerle benzerlikler taşıyor. LED farların yanı sıra yeni jant seçenekleri de PROACE ürün ailesinde öne çıkıyor. 2016 yılında Stellantis işbirliğiyle Avrupa'da satışına başlanan ilk model olan PROACE'in yeni tasarımında diğer ticari araç modellerine göre daha yüksek oranda Toyota'nın kendine özgü tasarım DNA'sı göze çarpıyor. Yeni görünüm, markanın ortak platformdaki kardeşleri gibi kabinde de devam ettiriliyor. Yeni dijital gösterge panelleri ve 10 inç dokunmatik ekran, yeni deri direksiyon kabinde öne çıkan değişiklikler olarak öne çıkıyor.

PROACE yenilenen yüzüyle Avrupa’da aynı zamanda tam elektrikli olarak da sunulacak. 75 kWh bataryaya sahip araç tek şarjla 350 km’ye varan pratik bir menzile sahip. Her ikisi de 136 HP (100 kW) güce sahip elektrikli PROACE aynı zamanda 50 kWh daha küçük bir batarya ile de tercih edilebilecek

Editör: Akın Öcal