Toyota, 2023 Kenshiki Forum’da Türk pick-up pazarının da lideri olan Hilux’un, Hybrid 48V versiyonunu ilk defa basınla buluşturdu. 48V hibrit sistemiyle donatılan Hilux Hybrid 48V'nin şehir içi ve arazi koşullarında daha fazla verimlilik, daha iyi sürüş performansı ve daha fazla konfor sunduğu kaydedildi. 

1968 yılında tanıtılmasından sağlamlığıyla ve küresel satış adetleriyle ikon haline dönüşen Hilux, bugüne kadar sadece içten yanmalı modelleriyle satılmıştı. Karbon nötr hedefine yönelik çok teknolojili yaklaşımını benimseyen Toyota, bu süreçte Hilux modeline hibrit 48V sistemini ekleyerek ara döneme yeni bir seçenek sunuyor.

Sadece Çift Kabin versiyonda sunulan Hilux Hybrid 48V’te 2.8 litrelik dizel motor hibrit 48V sistemiyle çalışıyor. Hilux’un hibrit 48V sisteminde motor, bir kayış sistemi kullanarak kompakt motor jeneratörünü çalıştırıyor ve arka koltukların altına konumlandırılan yeni 48V lityum bataryayı şarj ediyor. 48V batarya, aynı zamanda yeni bir DC/DC dönüştürücü aracılığıyla aracın 12V güç çıkış sistemini de besliyor.

Isuzu D-MAX Pick-Up Elektrikleniyor Isuzu D-MAX Pick-Up Elektrikleniyor

Toyota’nın tam hibrit elektrikli sistemlerinde olduğu gibi, yeni batarya yavaşlama sırasında şarj ediliyor ve frenleme enerjisini verimli bir şekilde kullanıyor. Bu sistem ek frenleme performansı da sağlıyor. Batarya şarj edildikten sonra 16 HP kadar güç ve 65 Nm torku motor jeneratörü üzerinden motora göndererek hızlanmayı, gücü ve verimliliği artırıyor. Motor jeneratörü ile birleşen güçlü 2.8 litrelik dizel motor, 204 HP güç ve 500 Nm tork üretiyor.

Dizel versiyonuna göre ortalama yüzde 10 yakıt performansı sunduğu kaydedilen Yeni Hilux Hybrid 48V’nin yolda veya arazide daha yumuşak bir sürüş ile duyarlı hızlanma, gelişmiş frenleme performansı sunduğu kaydediliyor.  Yeni Hilux Hybrid 48V’nin sudan geçiş yüksekliğinin de dizel versiyona göre 10 cm daha arttırıldığı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Editör: Akın Öcal