Diğer Opel modellerinde olduğu gibi Opel Vizor marka yüzüne kavuşan Vivaro, Dinamik Çevre Görüşü de dâhil olmak üzere toplam 18 adet ileri teknolojiye sahip sürüş destek sistemine sahip oluyor. Kokpiti de değişen Yeni Vivaro, Qualcomm Technologies’in Snapdragon Kokpit Platformu’nu esas alan, iki adet 10 inç ekrana sahip.

Antalyalı Kozetur Filosu 10 MAN TGE ile Güçleniyor Antalyalı Kozetur Filosu 10 MAN TGE ile Güçleniyor

Opel CEO’su Florian Huettl; “En çok satan modelimiz Opel Vivaro, artık daha modern, daha pratik ve sürdürülebilir bir konuma geldi. Yeni tasarımı ve dijital kokpiti ile çok yönlü araç olan Vivaro, hafif ticari araç hamlemizin temelini oluşturuyor. Bu, her işletmenin kendi gereksinimlerine uygun bir Vivaro’yu seçebilmesi anlamına geliyor” dedi.

Opel’in en çok satan hafif ticari modeli olan Vivaro, Türkiye’de satılan diğer ticari modeli Combo gibi, Vizor marka yüzünü ilk kez hafif ticari araç segmentinde kullanıma sunuyor. Vizor, aracın ön cephesi boyunca kesintisiz bir şekilde uzanıyor ve farlar ile ortadaki Opel Şimşek logosunu birleştiriyor. Yeni Vivaro, “Cargo” adında tamamen panel van ve “City Van” adında ikinci sırası camlı ve koltuklu combi van seçenekleri sunuyor. 

Yeni dijital Vivaro kokpiti
Ön konsol ve orta konsol çevresindeki saklama alanları daha da genişleyen Yeni Vivaro, sürücü ve beraberindeki yolcuları otomobil benzeri ergonomik ve teknolojik bir kokpit ile karşılıyor. Dijital 10” renkli sürücü bilgi merkezi ve orta konsolun üzerinde 10”lik renkli dokunmatik ekrana sahip yeni bilgi- sistemleri, Opel hafif ticari araçlarında ilk kez kullanılıyor. Qualcomm Technologies’in entegre Snapdragon Kokpit Platformu, güçlü işlemcisi ve akıllı telefon benzeri arayüzü ile fark yaratıyor. 

Yeni GSR (Genel Güvenlik Regülasyonu) çrçevesinde güncellenen Vivaro’da sunulan 18 gelişmiş sürüş destek sistemi arasında Yeni Dinamik Çevre Görüş sistemi, özellikle panel van gövde tipinde kolaylık sağlıyor. Sistem, biri arka kapıların üzerinde, diğeri ise yolcu tarafındaki dış aynanın altında bulunan iki kameradan oluşuyor. Sürüş sırasında arka tarafın ve sinyal kolu ile etkinleştirildiğinde yandaki kör noktanın görüntüleri, yeni yüksek çözünürlüklü dijital dikiz aynasında gösteriliyor. Geleneksel aynalara kıyasla daha fazla görüş sağlayan sistem, sürücünün daha güvenli manevra yapmasını sağlıyor. Acil Durum Fren İşlevi ile Önden Çarpışma Uyarısı, Akıllı Hız Sabitleyici, Şeritte Kalma Asistanı, Yorgunluk Uyarısı, Römork Denge Kontrolü ve Yan Koruma gibi sistemler de elektronik yardımcı yelpazesini tamamlıyor. 

Editör: Akın Öcal