Tofaş, 2021 yılına ilişkin faaliyet raporunu yayınladı. Şirket, geçtiğimiz yıl başarılı finansal ve faaliyet sonuçlarına ulaşırken, Ar-Ge, dijital dönüşüm, mobilite hizmetleri ve çalışanlarının yetkinlik gelişimine olan yatırımlarına devam devam etti. Türkiye binek ve hafif ticari araç pazarında yüzde 16,9 pay elde eden şirket Fiat markasıyla pazardaki liderliğini üçüncü yılına taşıdı. Şirketin 2021 yılı gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 26 oranında yükselerek 29.684 milyon TL, net kârı geçen yıla kıyasla yüzde 83,9 artarak 3,3 milyar TL’ye ulaştı.

Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Pandemiyle birlikte başlayan yaşam deneyiminin ikinci yılında, yeni alışkanlıkların bazılarının günlük rutine dönüştüğünü belirtti. Dünyanın sağlık ve ekonomiye dair birçok zorluğa göğüs germek durumunda kaldığına değinen Koç, ekonomilerde kapanmalar nedeniyle ertelenmiş olan talebin 2021 yılında normalleşme adımlarıyla birlikte hızla devreye girdiğini vurguladı. Arz yönündeki yetersizliklerden dolayı küresel hammadde ve emtia fiyatlarının rekor artışlar gösterdiğine, enerji fiyatlarının önemli ölçüde yükseldiğine de değinen Ömer M. Koç; bilhassa çip tedarikindeki sorunların, yüksek teknoloji ürünlerinin üretiminde ciddi aksaklıklara neden olduğuna değindi.

2021 yılında küresel otomotiv sektörünün tedarik darboğazlarından önemli ölçüde etkilendiğine vurgu yapan Ömer M. Koç, “Türk otomotiv sektörünün toplam üretimi 2021’de önceki yıla göre yüzde 2 azalarak 1 milyon 276 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Otomotiv sanayinin 2021 yılı ihracatı 25 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşirken, sektörün ülkemizin toplam ihracatından aldığı pay yüzde 11 oldu. Böylece ihracatta yine ilk sırada yer alan otomotiv sektörü, 16 yıldır aralıksız sürdürdüğü liderliğini korudu. Bulunurluk sorunları nedeniyle ülkemizdeki otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 4,6 oranında azalarak 737 bin 350 adet olarak gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Doblo ticari araç pazarının lideri

Tofaş’ın, pazardaki güçlü konumuna değinen Ömer M. Koç; “Tofaş, zorluklara rağmen 2021 yılında 228 bin 810 üretim adedine ulaştı ve 113 bin 834 araçla ülkemiz otomotiv ihracatının yüzde 12’sini gerçekleştirdi. Türkiye binek ve hafif ticari araç pazarında yüzde 16,9 pay elde eden şirketimiz, Fiat markasıyla pazardaki liderliğini üçüncü yılına taşıdı. Yenilenmiş model ailesini yılın başında satışa sunduğumuz Fiat Egea, tüm gövde seçenekleriyle 6 yıl üst üste “Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili” olarak önemli bir başarı elde etti. Fiat Doblò ise “Türkiye’nin en çok tercih edilen hafif ticari aracı” oldu” dedi.

Tofaş’ın, salgınla artan küresel belirsizliklerin doğurduğu riskleri ve bunların beraberinde gelen iş fırsatlarını büyük bir başarıyla yönettiğine de değinen Koç “Tofaş’ın olumlu mali neticeleri de bunu teyit eder nitelikte. Rekabetçi üretim ve öncü ArGe yetkinliklerini sürekli geliştiren şirketimiz, dünyanın en büyük 3’üncü otomotiv üreticisi olarak kurulan Stellantis Grubu bünyesindeki güçlü konumunu önümüzdeki dönemde pekiştirmeye devam edecektir” dedi.

Eroldu: “Fiat, 3 yıldır ülkemizin en çok tercih edilen markası”

VW ID. Buzz Daha Uzun Daha Güçlü Kardeşlere Kavuştu VW ID. Buzz Daha Uzun Daha Güçlü Kardeşlere Kavuştu

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise şirketin zorlu şartlarda, hızlı değişimleri en iyi şekilde yönetme tecrübesiyle, başta çalışanlar olmak üzere tüm paydaşlarının sağlığını ön planda tutarak, işin başarılı şekilde devamlılığını sağladığını vurguladı.  Tofaş’ın 2021 yılı performansına değinen Eroldu “Şirketimiz gerçekleştirdiği üretim ile sektörün yüzde 17’sini temsil ederken, yurt içi Fiat marka satışlarımızda yüzde 97 yerli üretim payı ile lider oldu” dedi.

Egea’nın, 2021 yılında Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olmaya devam ederek, 2015’ten itibaren liderliğini koruduğunu sözlerine ekleyen Eroldu “Geçtiğimiz yıl yenilenen Egea Ailesi ile eş zamanlı olarak satışına başladığımız Egea Cross, aile içerisinde en çok tercih edilen ikinci model oldu. Cross aynı zamanda Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen 2021 yılı 'Türkiye'de Yılın Otomobili' ödülünü de kazandı. 2021 yılının en çok tercih edilen hafif ticari aracı ise Fiat Doblò oldu. Ayrıca 2021 yılında Fiat’ın ikonik modeli 500 ve Panda’nın hibrit modelleri ile Jeep Renegade ve Maserati Levante Hybrid’i satışa sunarak pazardaki rekabetçi konumumuzu da güçlendirmiş olduk. 2021 yılı finansal performansımızı değerlendirdiğimizde; Tofaş’ın 2021 yılı gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 26 oranında yükselerek 29.684 milyon TL, net kârı geçen yıla kıyasla yüzde 83,9 artarak 3,3 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Tofaş ArGe’nin küresel ürün projelerinde önemli rol üstlenerek Türkiye ekonomisine, sanayi ve ArGe birikimine katma değer sağlamayı sürdürdüğünü söyleyen Cengiz Eroldu “Yeni ürün geliştirme yetkinlikleri ve bünyesindeki laboratuvarların yüksek teknolojisi ve çeşitliliğiyle Stellantis Grubu’nun önemli ArGe merkezlerinden biri olan Tofaş, 2021 yılı içerisinde Egea Cross Wagon modelini geliştirme ve Fiorino iyileştirme faaliyetlerini yürüttü. Ayrıca Stellantis ArGe projelerine de destek verdi. Tofaş ArGe’nin 2021 itibarıyla yer aldığı AB araştırma projeleri sayısı 29'a ulaştı. Yenilikçi çalışmalarımız sonucunda, 39 adet yeni patent başvurusu gerçekleştirdik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ArGe ve Tasarım Merkezleri Performans Endeksi Ödülleri kapsamında, Büyük ArGe Merkezleri kategorisinde 2'nci seçilerek, sıralamadaki tek otomotiv firması olduk.  Turkishtime tarafından hazırlanan “ArGe 250, Türkiye'nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri" araştırması kapsamında ise genel sıralamada en fazla ArGe harcaması yapan ilk 3 firma arasında yer aldık” dedi.

Editör: Akın Öcal