Ticari araç tahrik sistemleri tedarikçisi Cummins Inc.'e bağlı Accelera by Cummins, sıfır emisyonlu iş birimi, Daimler Trucks &; Buses US Holding LLC ve DAF Trucks’ın da bağlı olduğu PACCAR Amerika Birleşik Devletleri'ndeki batarya hücresi üretimini ve tedarik zincirini hızlandırmak ve yerelleştirmek için ortaklık kuruyor. Planlanan ortak girişim, elektrikli ticari araçlar ve endüstriyel uygulamalar için ABD’de batarya hücreleri üretecek.
Ortak girişimin 21 gigawatt saatlik (GWh) kapasiteli fabrikası için toplam yatırımın 2-3 milyar dolar aralığında olması bekleniyor.

Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR, başlangıçta elektrikli kamyonlar için lityum-demir-fosfat (LFP) batarya teknolojisi ailesine odaklanacak olan ortak girişimin yüzde 30'una sahip olacak ve ortaklaşa kontrol edecek. Ortak girişim tarafından üretilen LFP batarya hücreleri, diğer batarya kimyalarına kıyasla nikel ve kobalt hammaddelerine ihtiyaç duymadan daha düşük maliyet, daha uzun ömür ve artırılmış güvenlik gibi çeşitli avantajlar sunabilecek. Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR, önümüzdeki on yıl boyunca batarya teknolojisine olan talebin artmasını bekliyor.

MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor

EVE Energy yüzde 10 hisseyle ortak girişimde teknoloji ortağı olarak görev yapacak ve batarya hücresi tasarımı ve üretim bilgi birikimine katkıda bulunacak. EVE Energy, araç endüstrisi için LFP pil hücrelerinin üretiminde küresel bir oyuncu olarak Shenzhen borsasında halka açık olarak işlem görüyor. 

Editör: Akın Öcal