2023 yılının Ekim ayında Stellantis Pro One projesiyle hafif ticari araçlardaki stratejisini güncelleyerek 2027 yılında küresel çapta hedeflediğini açıklayan Stellantis, 2024’ün ilk çeyreğinde güçlü sonuçları kamuoyuna sunmuştu. 

Stellantis Pro One Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Doğu ve Afrika bölgesi pazar payı 2024 yılının ilk çeyreğinde yüzde 26'ya ulaşmasının ardından Stellantis Ticari Araçlar İş Kolu Kıdemli Başkan Yardımcısı Xavier Peugeot, bölge gazetecileriyle online bir toplantıda bir araya geldi. Toplantıda geçtiğimiz yıl Ortadoğu ve Afrika Bölgesi'nin (MEA) Hafif Ticari Araçlar ve B2B Satış ve Pazarlama Stratejilerinden Sorumlu Bölge Müdürü atanan Zeynep Durusu da bölge gazetecilerinden gelen soruları yanıtladı.


 
RAM 2 yılda 4 elektrikli pick-up tanıtacak
Autoticari.com olarak yer aldığımız basın toplantısında Xavier Peugeot, Stellantis Pro One çatısı altında bulunan Citroen, FIAT, Opel ve Peugeot şirketleri altındaki 12 modelin aynı anda yenilenmesiyle başlayan projenin devam ettiğini kaydetti. Büyük vanlarla birlikte RAM markası altında dört elektrikli pick-up modelini gelecek 2 yıl içinde tanıtacaklarını kaydeden Xavier Peugeot, sıfır emisyona ulaşma noktasında hidrojen yakıtlı ticari araç grubunu kompakt ticari araçlardan büyük vanlara doğru genişlettiklerini söyledi. 

İlk çeyrek sonuçlarında MEA’da birincilik
Müşteri deneyiminden, bağlantılı servislere ve dönüştürülmüş araçlara kadar müşterilerini her alanda desteklediklerini söyleyen Peugeot, Avrupa ve Güney Amerika’da hafif ticari araçlardaki Pazar birinciliklerini Orta Doğu ve Afrika bölgesinde de aldıklarını kaydederek, “Orta Doğu ve Afrika bölgesinde Pazar payımız bütün markalarımızın çift haneli katkılarıyla 7 puan artışla 2023 yılında yüzde 21,8’e yükselmişti. Bu olumlu trend 2024 yılının ilk çeyreğine de yansıdı ve yüzde 26 Pazar payına ulaştık” dedi.
 
Çinli üreticilerle fiyatlandırmada büyük savaş
Dünyanın her bölgesinde ve ülkesinde farklılık göstermesine rağmen dinamik bir Çinli hücumu gördüklerini ve bunu ciddiye aldıklarını vurgulayan Xavier Peugeot, özellikle fiyatlandırmada büyük bir savaş yaşandığının altını çizdi. 

Opel’in Yenilenen Hafif Ticari Araçları Türkiye’de Opel’in Yenilenen Hafif Ticari Araçları Türkiye’de

Peugeot, detaylarını şu anda vermek için erken olduğunu söylese de yeni çözümler üzerinde çalıştıklarını açıklayarak, “Bu özel konuda müşteriler için satın alınabilirlik açısından da liderliğimizi sürdürmek için kapasitemizi göstermeyi bekliyoruz” dedi.

Neden tek marka yerine çok markalı yelpaze?
6 markadan oluşan Stellantis Pro One ürün yelpazesinin başka hiçbir grupta olmadığını söyleyen ve bunun bir değer olduğunu söyleyen Peugeot, “Tek marka olarak pazarda olmak yerine, pazar konumlaması, müşterinin marka bağı gibi önemli unsurlar ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor. Böyle bir marka portföyüne sahip olmak bir varlık” açıklamasını yaptı. 

Dört markayla Stellantis Türkiye hafif ticari pazarının lideri
Auto Ticari’nin Türkiye’yle ilgili sorularını da yanıtlayan Xavier Peugeot, Stellantis olarak MEA bölgesinde bazı ülkelerde güçlü konumda olduklarını açıklayarak Türkiye’de dört markayla birinci sırada olduklarını hatırlattı. 

Bursa’da üretilecek model Stellantis’e ek kapasite sağlayacak
Citroen’in  2023 yılında Türkiye’de en fazla büyüyen hafif ticari araç markası olduğunu kaydeden Peugeot, Bursa’daki TOFAŞ fabrikalarında üretilecek araçla ilgili soruyu şöyle cevapladı: “Türkiye’de Tofaş fabrikasında üreteceğimiz K0 van ile ilgili duyuruyu yapmıştık. Biraz daha açık olmak istiyorum, çünkü konuyla ilgili bilmek ettiğiniz çok şey var. Ama belirli sebeplerden dolayı üretim hacmi yatırım miktarı gibi konularda fazla detay veremiyorum. Çünkü şu anda açıkladığımız bütün bu yatırım, rekabet otoritesinin onayını bekliyor. Ama yeni ticari aracımız, var olan endüstriyel organizasyonumuza ek üretim kapasitesi sağlamak için orada (Tofaş Fabrikası) üretilecek. Ayrıca şu anda orada üretilen Fiat Tipo (Egea) üretiminin 2025 yılı sonuna kadar üretileceğinin resmi olarak duyurusu yapıldı.”

Xavier Peugeot, gelecek dönemde Stellantis Pro One hafif ticari araç gamında yer almayan Fiat Fiorino modeliyle ilgili olarak ise, “Yaptığımız resmi duyuruya göre ise Fiorino üretimi 2024 yılının sonuna kadar devam edecek” açıklamasını yaptı. 
 

Editör: Akın Öcal