Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

Küresel otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük grupları arasında yer alan Stellantis, önümüzdeki 10 yılı kapsayan stratejik planını “Dare Forward 2030” (2030'a Cesaretle)açıkladı.

2038 yılına kadar sıfır karbon salımı hedefiyle, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda endüstri lideri olmayı taahhüt eden Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Dare Forward 2030 bize her zamankinden çok daha fazlası olmamız için ilham veriyor. Bu ilham ile vizyonumuzu genişletiyoruz, sınırları aşıyoruz ve ailelerimizin, topluluklarımızın ve faaliyet gösterdiğimiz alanları iyileştirmek için mobilitenin tüm yönlerini dönüştürmeyi amaçlayan yeni bir yaklaşım benimsiyoruz. Ürün çeşitliliğinden güç alan Stellantis, yenilikçi, temiz, güvenli ve ulaşılabilir mobilite çözümleri sunarak yarının mobilitesini şekillendiriyor. Stellantis, iklim değişikliğinin hafifletilmesinde endüstride öncü olacak ve 2030 yılına kadar da yüzde 50'lik bir azalma sağlayarak 2038 yılına kadar karbon net sıfıra ulaşacak. Dekarbonizasyonda lider rolünü üstlenerek, döngüsel ekonomide ileriye doğru kararlı adımlar atarak sürdürülebilir geleceğe katkı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa ve ABD’de yüzde 100 elektrikli olacak

Carlos Tavares, “Liderlik hedefimiz kapsamında bu on yılın sonuna kadar Avrupa satışlarımızın yüzde 100’ünün ve ABD satışlarımızın yüzde 50’sinin bataryalı elektrikli araçlar (BEV) olmasını hedefliyoruz. 2030'a kadar 75'in üzerinde BEV modeline sahip olmayı ve küresel çapta beş milyon araçlık yıllık BEV satışına ulaşmayı planlıyoruz. Bugün, Jeep markasının 2023 başlarında pazara sunulacak olan ilk tamamen elektrikli SUV’unu ve 2024’te sunulacak olan yeni Ram 1500 BEV pikap modelinin ön gösterimini sunmaktan heyecan duyuyoruz. Yolculuğumuz, gücünü her biri benzersiz olan markalarımızın kapsamlı ürün yelpazesinde sunduğu ileri teknoloji sağlayan mükemmel mühendisliğe ve yenilikçiliğe odaklanmamızdan alıyor” dedi.  

Bütün çalışmalarının merkezinde müşteri memnuniyetinin yer aldığının vurgusunu yapan Tavares, “Tüm pazarlarda ürün ve hizmetlerimizle müşteri memnuniyetinde lider olmayı hedefliyoruz. Değer zinciri boyunca her türlü pürüzü ortadan kaldırmaya çalışarak, uçtan uca eksiksiz bir deneyime olağanüstü önem vereceğiz. Profesyonel müşterilerimize benzersiz çözümler getiren verimli ürün ve hizmet portföyümüzle ticari araç pazarına öncülük edeceğiz. Stellantis çalışmak için olağanüstü bir yer, müşterilerin hayatlarını daha iyi hale getirmek isteyen herkes için çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.  Dijital ve elektrikli gelecek için tüm potansiyelimizi ortaya koyacağız” dedi.

Tavares: “Net gelirlerimizi 2030’a kadar ikiye katlayacağız”

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Güçlü küresel operasyonlarımızı daha güçlü motorlarla destekliyoruz. Operasyonel mükemmellik, uygulama hızı ve sevkiyatların yaklaşık yarısında elde edilen kâra geçiş noktası bizi güçlü kılan özelliklerimiz olmaya devam edecek. Net gelirlerimizi 2030'a kadar ikiye katlayacağız ve on yıl boyunca çift haneli Düzeltilmiş Faaliyet Geliri marjlarını sürdüreceğiz. Tarihimizle gurur duyuyoruz. Tarihimiz cesaretimizi, azmimizi ve çevikliğimizi gözler önüne seriyor. Buna, 'Dare Forward 2030 doğrultusunda girişimci bakış açısını da ekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Dare Forward 2030’dan notlar:

•          2030'da küresel çapta beş milyon adet BEV satışı, BEV satışlarının Avrupa'da binek otomobil satışında yüzde 100'e ve ABD'de binek otomobil ve hafif ticari kamyon satışlarında yüzde 50'ye ulaşması.

•          Jeep markasının 2023'ün başlarında piyasaya süreceği ilk yüzde 100 batarya elektrikli SUV ve sonrasında 2023'te Ram ProMaster BEV ile 2024'te Ram 1500 BEV pick-up da dahil olmak üzere 75’in üzerinde BEV ile sektör liderliği.

•          Hidrojen yakıt hücresi teknolojisini önce 2025'te ABD'de sunmak ve sonrasında ağır iş kamyonlarına genişletecek biçimde 2024'e kadar büyük hacimli pick-up modellere uygulamak.

•          2038'de net karbon sıfıra ulaşma yolunda 2021 rakamlarına göre 2030'a kadar karbon salımının yüzde 50 azaltılması.

•          2030'da küresel satışların üçte birinin online gerçekleşmesini sağlamak; müşterilere tüm Stellantis ürün ve hizmet dünyasında  kusursuz bir yolculuk sunan küresel bir dijital pazarı devreye almak.

•          26 yeni lansman ve yeni RAM 1500 BEV dahil tüm segmentlerde elektriklinin güçlenmesiyle ticari araç pazarında liderlik.

Stellantis çatısı altındaki araç markalar

İlk yılında başarılı performans sonuçlarını açıklayan Stellantis altında Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS Otomobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall otomotiv markaları yer alırken, Mopar, Free2move ve Leasys gibi farklı destekleyici mobilite markaları da  çatısı altında yer alıyor.

Editör: Akın Öcal