Stellantis, 2023 yılında Avrupa'da artan rekabet ortamında tüm segmentler ve enerji tipleri dahil olmak üzere satışlarını yüzde 5,9 artırdı. Stellantis, yıl bazında yüzde 18,4 pazar payı elde ederek Avrupa pazarındaki satışlarda ikinci oldu. Stellantis Pro One iş biriminin grubun hafif ticari araçlardaki pazar payı ise yüzde 30'un üzerine çıktı. 

Stellantis’in Avrupa pazarlarındaki binek ve hafif ticari araç satışları 2022 yılına kıyasla önemli oranlarda artış gösterdi. Satışlar, Fransa'da yüzde 2,2, Almanya'da yüzde 5, İtalya'da yüzde 10,6, İspanya'da yüzde 3,5 ve İngiltere'de yüzde 16,8 arttı. Stellantis, Benelüks, İrlanda, Portekiz ve İsviçre olmak üzere Avrupa'nın geri kalanında ise önemli oranda büyüme kaydetti. Toplam pazarda Fransa, İtalya ve Portekiz lider olurken, batarya elektrikli araç pazarında Fransa ve Hollanda yılı önde kapattı. 

Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu

Stellantis, 2022 mali yılına göre batarya elektrikli (BEV) pazarında yüzde 14 artış kaydetti. 
Şirket Avrupa'da yüzde 14,2 pazar payına sahip ve çeşitli batarya elektrikli araç segmentlerinde lider konumda. Batarya elektrikli araç satışları yılın her çeyreğinde istikrarlı bir şekilde arttı ve bu da Stellantis'e Avrupa sıralamasında bir podyum kazandırdı. Fiat 500e, Opel/Vauxhall Corsa Elektrik, Peugeot e-208, Jeep Avenger gibi modeller ve batarya elektrikli “Pro One” ticari araç serisinin tamamı yüzde 38,6 pazar payı ile şirketin performansına katkı sağladı.

Elektrikli araç pazarında 2023 yılını yüzde 27,4 pazar payı ile kapatan Stellantis, batarya elektrikli araç (BEV) pazarında ana rakibini 4 puan geride bıraktı. Stellantis, 2023 yılını İtalya'da toplam pazar lideri olarak kapattı ve hafif ticari araç pazarını yüzde 45,5'lik büyük bir payla domine etti. İtalya pazarındaki her dört elektrikli araçtan biri ve elektrikli hafif ticari araçların yarısı Stellantis tarafından üretiliyor. Bu da şirketin enerji geçişindeki liderliğini güçlendiriyor.

Stellantis, Almanya’da ise üst üste dört yıldır hafif ticari araç pazarında lider konumunda.
Stellantis, İngiltere’de de her geçen yıl büyüyor. Opel/Vauxhall, van pazarının en çok satan üçüncü markası olarak öne çıkarken, Vivaro Elektrik’in desteğiyle elektrikli hafif ticari araç pazarında lider konumda.

Stellantis grubundaki araç markaları
FCA ve PSA gruplarının birleşmesiyle doğan Stellantis çatısı altında Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS Otomobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall otomotiv markaları yer alırken, Mopar, Free2move ve Leasys gibi farklı destekleyici mobilite markaları da  çatısı altında yer alıyor.

Editör: Akın Öcal