2021 yılında kurularak Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram, Vauxhall markalarıyla global otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük grupları arasında yer alan Stellantis, 2022 yılının ilk yarısını geride bırakırken finansal sonuçlarını açıkladı. “Dare Forward 2030” (2030'a Cesaretle) stratejik planı ile çıktığı yolda Stellantis, 2022’nin ilk 6 aylık döneminde, geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre ciddi büyüme rakamları elde etti.

Stellantis’in 1. yarıyıl 2022 ilk yarı grafiğinden ön plana çıkan rakamlar:

Güçlü net fiyatlandırma, uygun araç çeşitliliği ve olumlu kur etkisiyle 2021'in ilk yarı Pro Forma rakamlarına kıyasla yüzde 17 artışla 88 milyar Euro net gelir elde etti.

2021 yılının ilk yarısına göre yüzde 44 artışla 12,4 milyar Euro düzeltilmiş faaliyet geliri ve yüzde 14,1 marj ile beş bölgenin tamamında çift basamaklı marjlar yakaladı.

2021 yılının ilk yarısına göre yüzde 34 artışla 8,0 milyar Euro net kar

Mercedes Ticari Araç Satışları 2023’te Yüzde 47 Arttı Mercedes Ticari Araç Satışları 2023’te Yüzde 47 Arttı

2021 yılının ilk yarısına kıyasla 6,5 milyar Euro artışla 5,3 milyar Euro endüstriyel serbest nakit akışı.

59,7 milyar Euro ile güçlü endüstriyel mevcut likidite sağladı.

Stellantis, AB 30 pazarında batarya elektrikli araç (BEV) satışlarında ve düşük emisyonlu araç (LEV) satışlarında ikinci sırada yer aldı. ABD pazarında ise düşük emisyonlu araç (LEV) satışlarında üçüncü oldu.

Globalde ise batarya elektrikli araç satışları yıl bazında yaklaşık yüzde 50 artarak 136 bin adede ulaştı.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Zorlu bir küresel ortamda, olağanüstü bir performans sergileyerek ve cesur elektrikliye geçiş hamlemizi uygulayarak 'Dare Forward' stratejik planımız doğrultusunda ilerliyoruz. Çalışanlarımızın esnekliği, çevikliği ve girişimci zihniyeti ve yenilikçi ortaklarımızla birlikte Stellantis'i geleceğe uygun, sürdürülebilir bir mobilite teknolojisi şirketine dönüştürüyoruz. Tüm Stellantis çalışanlarına bağlılıkları ve bu sonuçlara sağladıkları katkılar için en içten teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Küresel elektrikli araç satışları yüzde 50 arttı

Batarya elektrikli araç (BEV) ve düşük emisyonlu araç (LEV) satışlarında EU30 pazarında ikinci (LEV lideriyle arada bin adedin altında fark ile) ve düşük emisyonlu araç satışlarında ABD pazarında üçüncü sırada yer aldı. Stellantis'in küresel BEV satışları ilk yarıda yaklaşık yüzde 50 artarak 136 bin adede ulaştı. Şirket güncel haliyle 20 elektrikli araç (BEV) sunuyor ve 2024 yılına kadar 28 elektrikli araç daha pazara sunacak.

Editör: Akın Öcal