Avrupa’da orta van segmentinde hidrojen yakıt hücreli modellerinin tanıtımında Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü (IVOTY) jüri üyeleriyle hibrid bir toplantıyla bir araya gelen Stellantis CEO’su Carlos Tavares, önemli açıklamalarda bulundu.

Almanya’da Stellantis Grubu’nun önemli geliştirme merkezlerinden Rüsselsheim’daki tesislerinde 9 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen ve Türkiye’den yayın olarak autoticari.com haber sitesinin yer aldığı toplantıda Tavares, hidrojen teknolojisine bir yerden başlanması gerektiğini ve adım attıklarını kaydetti

Türkiye gündemine damgasını vuran Doblo üretiminin Bursa’dan İspanya’ya Stellantis Grubu’nun kompakt van segmentinin diğer modellerinin (Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo, Vauxhall Combo) üretildiği Vigo fabrikasına kaydırılmasıyla ilgili açıklama yapan Tavares, sürdürülebilirliğe vurgu yaptı. Karlılığı sürdürülebilirliğin anahtarı olarak gördüğünü aktaran Tavares, üretimde hacim sağlamanın bu işin sırrı olduğunu sözlerine ekleyerek Doblo’nun ortak platforma geçmesinin de bu anlamda değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Tavares: “İş ortaklarımızla başka planlarımız olacak”

Tavares, planları henüz netleştirmemiş olsa da Doblo üretimindeki ortakları olan TOFAŞ’la başka planları olduğunu da sözlerine ekledi.

Tavares, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde ise Stellantis’in etik duruşuna dikkat çekerek Stellantis markalarının bu konuma gelmesinde katkıda bulunmuş herkesle beraber olmaya devam edeceklerinin de özellikle altını çizdi.

Türk Otomotiv Endüstrisinin Efsanesi Doblo

Mercedes-Benz Parça Lojistik Merkezi Gebze’de Açıldı Mercedes-Benz Parça Lojistik Merkezi Gebze’de Açıldı

2000 yılının sonlarında TOFAŞ’ın Bursa fabrikasından dünya yollarına çıkan Fiat Doblo, Türk otomotiv sanayinin en başarılı modellerinden biri oldu. Hem Türkiye hem de dünya pazarlarında büyük başarı elde ederek 2 milyon adedin üzerinde üretim rakamına ulaşan Fiat Doblo, düşük sahip olma maliyetleri ve sunduğu yüksek taşıma hacmiyle dikkat çekiyor. Avrupalı gazetecilerden oluşan jüri tarafından ilk olarak 2006 yılında Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’ne layık görülen Doblo, 2011 yılında bir kez daha Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü alarak piyasalardaki yerini sağlamlaştırdı.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve PSA Grubu iş birliğinden doğan Stellantis dönemiyle birlikte pek çok model Avrupa ve dünya çapında grubun ortak platformlarına çekilmeye başlanmıştı. Bursa’da üretimi devam eden Doblo’nun geleceği otomotiv dünyasında bir süredir merak edilen konular arasında yer alırken bu hafta yeni nesil Doblo’nun üretiminin İspanya’ya kaydırılacağının açıklanması ise durumu netleşmesini sağladı.

Haber: Akın Öcal

Editör: Akın Öcal