Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var

Stellantis’in, Acil Araç Uyarı Sistemi (EVAS), yakınlarda acil durum araçları ve diğer karayolu tehlikeleri konusunda sürücüleri uyarmak için Uconnect bağlantılı araç platformunu kullanıyor. Uconnect’in standart bir özelliği olan EVAS 2018 model yılından itibaren ve daha yeni araçlarda ABD ve Kanada’da 1,8 milyon Chrysler, Dodge, Ram ve Jeep marka araçta kullanılıyor. EVAS, HAAS Alert’in dijital uyarıya yönelik, ülkenin “en büyük araçtan-her şeye (V2X)” platformu Safety Cloud ile entegrasyon yoluyla çalışıyor. Olası bir sonraki adım olarak ise Gelişmiş Tehlike Konum Protokolü (H.E.L.P.) ile sürücüleri, yakınlarında yolda kalan binek ve ticari araçlara karşı uyarmak geliyor. 
Stellantis Baş Yazılım Sorumlusu Yves Bonnefont; “EVAS’ın Kuzey Amerika’da yaygın olarak kullanılması, Stellantis olarak ulaşımı müşterilerimiz için daha güvenli hale getirmek üzere V2X bağlantısı ve araç içi teknolojinin gücünden yararlanma gücümüzü gösteriyor” dedi. Bonnefont ayrıca; “Satış yaptığımız pazarlarda her biri benzersiz müşterilerimize özen göstermek, bir mobilite teknolojisi şirketine dönüşümümüzün temelini oluşturuyor. V2X dijital uyarıyı, bağlantılı müşterilerimiz için standart bir güvenlik özelliği haline getiren ilk global otomobil üreticisi olmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.
Araçlar yardım için iletişim halinde
EVAS uyarıları, Kuzey Amerika’daki binlerce kamu ve özel karayolu filosu tarafından kullanılan, araçtan-her şeye (V2X) ve dijital uyarı çözümü olan HAAS Alert’in Safety Cloud platformuna dayanıyor. Safety Cloud, acil durum araçlarına ek olarak, çekiciler, yolda kalan araçları, yol çalışması bölgeleri ve yönlendirme tabelaları, otoyol gişeleri ve yoldaki diğer bağlantılı varlık ve ekipmanlardan bildirimler alıyor ve iletiyor.
EVAS temeline dayanan Stellantis, Emergency Safety Solutions Inc. iş birliği ve Gelişmiş Tehlike Konum Protokolü (H.E.L.P.®) ile V2X aktif sürücü güvenliği bildirimlerinde bir sonraki adımı değerlendiriyor.
H.E.L.P., yolda kalan bir araca yaklaşan sürücüleri uyarıyor. Bankette veya karayolunda duran araçlar, özellikle geceleri veya görüş mesafesini kısıtlığı olduğu durumlarda diğer sürücüler için önemli bir tehlike oluşturuyor. Halk sağlığı dergisi Accident Analysis and Prevention’da yayınlanan bir araştırmaya göre, bu Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama her 7 dakikada bir kaza ve günde 40’tan fazla ölüm veya yaralanmaya neden olan bir durum.
H.E.L.P. nasıl çalışıyor?
H.E.L.P., yolda kalan bir araçta etkinleştirildiğinde, HAAS Alert’in Safety Cloud’una araç ve tam konumu hakkında bir bildirim gönderiyor. Sistem böylece, Uconnect ile yaklaşan araçlara veya Safety Cloud’a bağlı diğer mobil ve araç içi sistemleri kullanan sürücülere bir bildirim iletiyor. Böylece sürücüler, 15-20 saniye, yani otoyol hızlarında 0,5 km kadar önce uyarılabiliyor.
H.E.L.P. ile yolda kalan araçlar, Safety Cloud platformuna bağlanan tüm araçlarla kritik güvenlik mesajları paylaşabiliyor. Böylece araçtan araca teknolojisinde yeni bir işlev daha kullanıma sunuluyor. Bu çözüm, tüm sürücüler için yol güvenliğini iyileştirmeye yardımcı olabiliyor.
H.E.L.P., araç durur halde sürücü tarafından manuel olarak veya çarpışma veya lastik patlaması gibi kritik durumlarda otomatik olarak etkinleşiyor.
LED aydınlatmalı H.E.L.P. donanımlı araçlar için olası ek özellik olarak H.E.L.P. Aydınlatma Uyarısı işlevi de devreye giriyor. Bu işlev, karşıdan gelen sürücülerin dikkatini daha iyi çekmek için dörtlü flaşörleri ve diğer dış lambaları bilimsel olarak ayarlanmış bir hızda ve düzende yakıp söndürüyor.
 

Editör: Akın Öcal